Sprawy rodzinne to jedne z najczęstszych, w których zasięga się porad prawnych. Często bywają to trudne rozprawy, szczególnie kiedy dotyczą rozwodu i ustalenia podziału majątku wspólnego czy władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Wiele osób potrzebuje w tym czasie profesjonalnej pomocy prawnej – moja
kancelaria adwokacka w Białymstoku może zająć się między innymi sprawami o przyznanie alimentów lub ich podwyższenie (jeśli już zostały ustanowione). Oczywiście mogę również reprezentować klienta, który został pozwany o alimenty – po zapoznaniu się z sytuacją finansową strony możemy wspólnie ustalić strategię, dzięki której wysokość alimentów będzie odpowiednia do utrzymania dziecka, a jednocześnie ta należność nie wpłynie negatywnie na życie osoby pozwanej.
Obowiązek alimentacyjny to nic innego jak konieczność regularnego wsparcia finansowego na rzecz osoby, która została sądownie uprawniona do otrzymywania tego typu świadczenia. Aby dostać alimenty, należy wejść na drogę sądową. Najczęściej jednak należności alimentacyjne ustanawiane są przy rozwodach. Wysokość alimentów uzależniona jest od sytuacji materialnej osoby zobowiązanej do ich wypłacania.
Prawo rodzinne, tak jak każdy inny rodzaj prawa, może wymagać specjalistycznej pomocy prawnej. Czas rozwodu to trudny okres w życiu, a jeśli w grę wchodzą dodatkowo dzieci oraz podział majątku, dobrze będzie zasięgnąć profesjonalnych opinii prawnych z zakresu prawa rodzinnego. Dlatego adwokat
rozwód Białystok musi poprowadzić mając na uwadze dobro całej rodziny, a w szczególności dzieci.
Czasem zdarza się tak, że obowiązek alimentacyjny spada niekoniecznie na rodzica, który ma pomóc w utrzymaniu dziecka. Równie dobrze można płacić alimenty swojemu małżonkowi, rodzicom czy rodzeństwu. Jeśli powód lub powódka udowodni w sądzie, że z niezależnych od siebie przyczyn nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, może otrzymać wsparcie finansowe od członków swojej rodziny. Jakie są przyczyny starania się o alimenty? Najczęściej wynika to z trudnej sytuacji życiowej powoda lub powódki. Z drugiej strony należy udowodnić, że pozwana strona posiada możliwości finansowe płacenia alimentów.
Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji konkretnej osoby. Sąd bierze pod uwagę różne okoliczności, a
dobry adwokat Białystok może pomóc w przygotowaniach do rozpraw.
Jak prawo rodzinne lub prawo spadkowe, to niestety również sprawy rozwodowe. Jeśli małżonkowie nie mieli zasądzonej rozdzielności majątkowej, dochodzi do podziału majątku wspólnego. Doświadczony
adwokat podział majątku Białystok może poprowadzić i zająć się kwestiami prawnymi związanymi z rozwodem. Bardzo ważna jest także kwestia opieki nad dziećmi (najczęściej wtedy też prowadzona jest sprawa o alimenty dla rodzica, który nie będzie sprawował aktywnej opieki nad potomstwem). Jednak obowiązek alimentacyjny może przypaść któremuś z małżonków nawet w chwili, kiedy nie ma dzieci.
Jeden z małżonków w wyjątkowych sytuacjach może ubiegać się o alimenty w sądzie. Oczywiście wszystko zależy również od tego, jakie orzeczenie zostało wydane podczas rozwodu. Przyjmijmy, że sprawa zakończyła się bez orzeczenia o winie – wtedy obie strony mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o konieczności płacenia alimentów. Jeśli jednak orzeczono o winie którejś ze stron, traci ona prawo do ubiegania się o alimenty. W dalszym ciągu małżonek, po którego stronie nie leżała wina za rozpad związku małżeńskiego, może (jeśli jest taka potrzeba) wnieść odpowiedni wniosek do sądu, by ubiegać się o alimenty. Dobry adwokat może pomóc poprowadzić sprawę o rozwód, a także będzie w stanie dać
profesjonalne porady prawne Białystok odnośnie należności, o które można pozwać byłego małżonka. Warto również poznać jaki stosunek ma prawo spadkowe do rozwodzących się osób.
Ustalenie obowiązku alimentacyjnego dla jednej ze stron podczas postępowania rozwodowego to wciąż najpowszechniejszy przypadek jeśli chodzi o kwestię alimentów. Do tego, aby płacić alimenty, zostanie zobowiązany rodzic, który nie otrzyma władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Należność, którą będzie regularnie przesyłać drugiemu rodzicowi, ma wspomóc utrzymanie i zapewnienie odpowiedniego bytu potomstwu. Rodzice (obie strony, nawet rodzic niesprawujący opieki nad dziećmi) według prawa rodzinnego mają obowiązek utrzymania rodziny – w tym wypadku potomstwa.
Bardzo ważne jest także zabezpieczenie alimentów w przypadku długotrwałych rozpraw sądowych. Do takiej sytuacji dochodzi przed prawomocnym wyrokiem sądu, choć alimenty zostały na dziecko przyznane. Są to wyjątkowe zdarzenia, które często wymagają odpowiedniej porady prawnej oraz przygotowania podczas wokandy w sądzie.
W przypadku alimentów na dzieci, niestety w dalszym ciągu rozpowszechniane są często nieprawdziwe informacje. Wątpliwości budzi na przykład wiek, w którym dziecko traci prawo do alimentów. Jednak sprawy bywają zbyt skomplikowane na to, by jednoznacznie stwierdzić, że jest to na przykład moment osiągnięcia pełnoletniości. Dlatego w razie wszelkich pytań i niejasności, warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem. Każdy przypadek jest inny, dlatego adwokat musi zapoznać się dokładnie z sytuacją, żeby podpowiedzieć, co można zrobić podczas rozprawy sądowej.