Adwokat rozwodowy w Białymstoku

Umów konsultację            

Adwokat od rozwodów Białystok - Katarzyna Zdasiuk-Piaseczna

W naszej białostockiej kancelarii zawsze staramy się wyjść naprzeciw potrzebom klienta. Szczególnie w sprawach rodzinnych, kiedy klient musi podjąć ciężkie decyzje staramy się doradzić oraz wspierać w całym procesie. Adwokat Katarzyna Zdasiuk-Piaseczna specjalizuje się w rozwodach oraz oferuje kompleksową pomoc i pełne zaangażowanie w prowadzoną sprawę. Niezależnie, czy klient wybiera rozwód z orzeczeniem o winie, czy decyduje się na apelację, odpowiednie wsparcie adwokata jest niezastąpione.

Pozew o rozwód – ostateczność, na którą decyduje się coraz więcej małżeństw

W ostatnich latach dostrzegalny jest wzrost rozkładu pożycia wśród polskich małżeństw. Niezależnie od stażu trwania poszczególnego związku, do rozwodów dochodzi zarówno w młodych małżeństwach, jak i w tych starszych. Niewiele z nich w okresie zauważalnego kryzysu decyduje się na terapię małżeńską lub inne kroki pomagające naprawić i utrzymać relację. Szczególnie, jeśli spór między małżonkami nie wynika ze zwykłej rutyny, a zdrady. Jako istotne przesłanki rozwodu, mogące sugerować jego wystąpienie w przyszłości, wymienia się zdecydowaną zmianę zachowania jednego lub obojga partnerów, widoczne oddalenie, zaburzenia sfery seksualnej, coraz częstszy brak porozumienia, dowody na niewierność jednej ze stron oraz brak zaangażowania w opiekę nad dziećmi. Są to najczęstsze przyczyny zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego u większości par i rozwód może zostać orzeczony na ich podstawie.

Nierzadko, jeśli małżonkowie nie mieli podpisanej intercyzy, dochodzi do sporu o podział majątku wspólnego małżonków. W najgorszym wypadku walka między zwaśnionymi stronami dotyczy władzy rodzicielskiej. W takiej sytuacji na największe cierpienie narażone są dzieci, które nie rozumieją dlaczego nagle dochodzi do rozpadu rodziny.

W niewielu przypadkach udaje się dojść do porozumienia i uniknięcia ostateczności, jaką jest rozwód. Jednak wymaga to od obu stron chęci porozumienia i przepracowania problemu. Co należy dodatkowo podkreślić, rozwody można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy typ rozwodów to trwałe rozkłady pożycia małżeńskiego za porozumieniem stron, tzw. rozwód bez orzekania o winie. Drugi typ to rozwód z orzekaniem o winie jednej ze stron. Ze względu na korzyści wynikające z orzeczenia o winie, spraw rozwodowych za porozumieniem stron jest zdecydowanie mniej. Dlatego dobry adwokat rozwodowy Białystok jest niezbędny do uzyskania satysfakcjonującego wyniku rozprawy.

Proces rozwodowy krok po kroku

Jak wiadomo, rozwód nie należy do przejść ani łatwych, ani przyjemnych. Pierwszym krokiem jest decyzja o zakończeniu związku małżeńskiego, na którą często decydują się w porozumieniu partnerzy, jeśli wcześniejsza ewentualna separacja nie przyniosła pozytywnych rezultatów. Decyzja o zakończeniu pożycia małżeńskiego może też zapaść pod wpływem impulsu, czyli odkrycia zdrady lub innego oszustwa. Niektóre są wynikiem narastających przez lata traum, np. jeśli jedno z partnerów nadużywało przemocy lub alkoholu. Wtedy nie ma żadnych przeciwwskazań do stwierdzenia, że nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Drugi etap to prawnik, który prowadzi sprawy rozwodowe, czyli udanie się do kancelarii prawnej w celu uzyskania porady i napisania pozwu rozwodowego. Dobry adwokat od rozwodów pomoże na każdym etapie sprawy. Trzecim jest przesłanie pozwu rozwodowego napisanego przez prawnika wraz z odpowiednimi załącznikami do sądu, który będzie orzekał w sprawie o rozwód.

Co ważne, pozew rozwodowy musi zostać wydrukowany w trzech egzemplarzach. Jeden na rzecz sądu, drugi dla strony pozwanej, a trzeci zostawiamy dla siebie. Załącznikami mogą być wszelkie dowody potrzebne do korzystnego rozstrzygnięcia sprawy. Na pewno w oryginale należy przygotować odpis aktu małżeństwa i akty urodzenia dzieci, jeśli małżeństwo takowe posiada. Pozostałe dokumenty, jak rachunki, akty własności itd. mogą być jako kserokopie. Istotne też w wypadku chęci wykazania winy jednej ze stron jest załączenie np. zdjęć, skanów rozmów lub innych potrzebnych dowodów. Po rozpatrzeniu pozwu, sąd obowiązkowo nakazuje stawiennictwo w sądzie. Jednak nie oznacza to, że rozwód już jest w toku. Jeśli w trakcie trwania procesu sąd zdecyduje, iż są perspektywy na utrzymanie małżeństwa, może wydać skierowanie do mediacji w celu powstrzymania pełnego rozkładu pożycia i próby naprawy relacji między partnerami. Takie zarządzenie może nastąpić jednorazowo. Sąd może też nie orzec rozwodu, jeśli na jego skutek miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci – najpierw kieruje się ich dobrem.

 

Jednymi z najtrudniejszymi spraw towarzyszących rozwodom są spory o władzę rodzicielską. Zwłaszcza, kiedy zauważalne jest u jednego lub obojga partnerów nadużycie alkoholu lub przemocy domowej. Wtedy sąd bezsprzecznie może wydać wyrok o ograniczeniu lub odebraniu władzy rodzicielskiej. Co należy podkreślić, sprawy rodzinne w Białymstoku (np. pozew o alimenty Białystok) i majątkowe są najczęstszymi, w których sądy w Polsce wydają wyroki. Co do zasady, sądem rozwodowym jest Sąd Okręgowy ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków.

  Rozwód Białystok - koszt procesu

  Rozpoczynając sprawę rozwodową trzeba się liczyć ze sporymi kosztami. Nie tylko samego procesu, ale związanymi również opłatami za pracę, którą wykonuje adwokat, ponieważ jest to bowiem proces długofalowy. Rozkład pożycia małżeńskiego, a co za tym idzie sprawy rozwodowe, nie są wyjątkiem. Opłata sądowa za złożenie pozwu rozwodowego, który przesyła do sądu adwokat rozwodowy, jest ustalana indywidualnie. Jeśli w toku postępowania rozwodowego jest podział majątku po rozwodzie, uiszcza się dodatkową opłatę, w zależności od projektu sposobu podziału majątku. Koszty rozwodu w postępowaniu, w którym strona jest reprezentowana przez adwokata specjalizującego się w rozwodach (można również wybrać obronę bez pełnomocnika), powiększone są o opłatę skarbową opłacaną do właściwego Urzędu Miasta. Wynagrodzenie adwokata jest ustalane z każdym klientem indywidualnie.

  Prowadzenie spraw rozwodowych Białystok – najczęściej zadawane pytania:

  • rozwód - koszt i przebieg procesu?
  • prawnik rozwody – z kancelarii czy urzędu?
  • ograniczanie władzy rodzicielskiej – przyczyny?
  • adwokat rozwody – jak napisać pozew?
  • który sąd rozpatruje mój pozew?
  • mediator w Białymstoku – czy można rozwiązać sprawę polubownie?

  Adwokat Białystok rozwód – profesjonalna pomoc

  Jeśli interesują Cię sprawy rozwodowe w Białymstoku lub potrzebujesz adwokata w sprawie związanej z rozwodem - dobrze trafiłeś. W celu uzyskania profesjonalnej pomocy prawnej wystarczy skontaktować się z naszą kancelarią adwokacką – odpowiemy na wszystkie pytania, starając się udzielić naszym klientom rzeczowych porad prawnych. Odwiedzając naszą stronę internetową możesz dowiedzieć się więcej na ten temat. Aby ustalić termin na porady prawne, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Zapraszamy do kontaktu z adwokatem rozwodowym działającym na terenie miasta Białystok i w okolicach.

  Pozew rozwodowy Białystok – co powinien zawierać?

  Prawidłowo zredagowany pozew o rozwód powinien zawierać:

  • określenie właściwego sądu – w pozwie o rozwód konieczne jest prawidłowe określenie sądu, do którego składamy pozew;
  • określenie stron – obligatoryjnie, wraz z pozwem należy właściwe określić strony rozprawy;
  • wskazanie żądania – po zawarciu w pozwie powyższych elementów, należy jasno określić nasze żądanie, np. ustalenie wielkości alimentów na dzieci lub częstotliwości kontaktów z dziećmi. W tym punkcie istotne jest także zawarcie informacji z czyjej winy bądź bez orzekania o winie powinien zostać orzeczony rozwód;
  • uzasadnienie – w tym miejscu, należy określić, jak i dlaczego nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżonków;
  • załączniki – akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci małżonków, zaświadczenia o zarobkach małżonków, odpisy pozwu, dowody w sprawie, itp.

  Jeśli potrzebne są adwokackie usługi obejmujące sprawy cywilne Białystok lub potrzebny jest Ci sprawdzony adwokat od spraw spadkowych, także zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.

  Copyright 2023

  Seomood
  cross