Wypadek w drodze do pracy i z pracy może przytrafić się każdemu. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, jaka definicja wypadku w drodze do pracy, jakie dokumenty należy przygotować oraz sprawdzić, czy należy się odszkodowanie. W tym artykule przyjrzymy się wszystkim tym zagadnieniom i podpowiemy, co zrobić w sytuacji, gdy przytrafi nam się wypadek w drodze z pracy do domu.

Serdecznie zachęcamy do lektury tego artykułu oraz zapoznania się z ofertą kancelarii prawnej Białystok. To właśnie w tym miejscu otrzymasz profesjonalną pomoc, jeśli mowa m.in. o poradach prawnych czy odszkodowaniu po wypadku Białystok.

Wypadek w drodze do pracy definicja

Definicję wypadku w drodze do lub z miejsca pracy znajdziemy w Artykule 57B ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Za wypadek do pracy lub z pracy uważa się “nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną“. Co więcej, “musi ono nastąpić w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, w sytuacji gdy droga ta była najkrótsza i nie została przerwana”.

Jeśli jednak “przerwanie drogi było życiowo uzasadnione i gdy czas na jej przebycie nie przekraczał granic potrzeby oraz jeśli droga była dla ubezpieczonego najdogodniejsza ze względów komunikacyjnych, wówczas takie zdarzenie może zostać uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy”.

Wypadek w drodze z pracy procedura

Prawnik obowiązkowo musi poinformować o tym fakcie pracodawcę, który ustali okoliczności wypadku. Jeśli to Ty jesteś pracodawcą i Twój pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy, to zobowiązany jesteś stworzyć kartę wypadku. Wzory karty wypadku w drodze do lub z pracy znajdują się w Internecie. Do Twoich obowiązków należy ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku na drodze z domu do pracy (lub na odwrót) na podstawie oświadczeń świadków, poszkodowanego, a także dowodów zgromadzonych przez służby, jak policja, pogotowie ratunkowe czy straż pożarna. Pracodawca taką kartę musi sporządzić maksymalnie w ciągu 14 dni od uzyskania informacji o zdarzeniu. Jeśli jednak nie zgodzi się z tym, że pracownik uległ wypadkowi w drodze z pracy, musi podać uzasadnienie takiej decyzji.

Ustalenia przyczyn oraz okoliczności wypadku w drodze do pracy lub z pracy dokonują w karcie wypadku:

  • pracodawcy w stosunku do ubezpieczonych pracowników,
  • w stosunku do pozostałych ubezpieczonych podmioty wskazane w art. 5 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Wypadek w drodze do pracy wynagrodzenie

Jeśli w skutek wypadku pracownik jest niezdolny do pracy, czyli otrzymał zwolnienie lekarskie, wówczas przysługują mu świadczenia.

Gdy sytuacja została uznana za wypadek w drodze do domu z pracy, wówczas wynagrodzenie jest wypłacane w wysokości 100%. Więc jeśli zastanawiałeś się: wypadek w drodze do pracy 100 czy 80 %, to w tej sytuacji jest to 100% wynagrodzenia.

Wypadek w drodze do pracy kto płaci?

Za niezdolność do pracy wskutek wypadku w drodze do niej przysługuje pełne wynagrodzenie. Wpłacane jest przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego lub przez 14 dni, jeśli pracownik ukończył 50 rok życia. Po przekroczeniu tego limitu, jeżeli pracodawca zgłaszał da 30 listopada ubiegłego roku do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 osób, wypłatę tego zasiłku przejmuje ZUS. W sytuacji, gdy pracodawca jest płatnikiem zasiłków, to wciąż na nim pozostaje obowiązek wpłacania świadczeń pracownikom. Osoba, która ulega wypadkowi w drodze do pracy ma prawo do zasiłku takie jak każda inna osoba – 100% wynagrodzenia przez maksymalnie 182 dni.

Co w sytuacji, gdy niezdolność do pracy będzie trwała dłużej niż 182 dni? Wówczas pracownik może starać się o uzyskanie świadczenie rehabilitacyjnego. Jest ono wypłacane w sytuacji, gdy pracownik jest niezdolny do pracy, ale rehabilitacja i leczenie sprawią, że będzie mógł wrócić do pracy. 

  • Świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane przez okres leczenia, ale nie dłużej niż 12 miesięcy.
  • Przez pierwsze 3 miesiące wynosi 90% podstawy zasiłku chorobowego, a przez kolejne 9 miesięcy 75%.
  • Jeśli pracownica jest w ciąży, przysługuje jej 100% wymiaru zasiłku.
  • Gdy wypadek sprawi, że pracownik nie będzie już zdolny do pracy, wówczas może otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Szczegółowe informacje dotyczące wypadków w drodze z lub do pracy znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej i w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków i chorób zawodowych.

Brak świadków wypadku w drodze do pracy – co w takiej sytuacji?

Pracodawcy w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku z pracy lub do pracy dokonują w karcie wypadku ustalenia okoliczności (w tym również przyczyn wypadku w drodze do lub z pracy). Droga rozpoczyna się z chwilą opuszczenia bramy zakładu pracy, aż do momentu wejścia do domu. O ile droga była najkrótsza i nie została przerwana, czas nie przekraczał granic potrzeby, to mówi się o wypadku w drodze z pracy. Istnieją szczegółowe zasady i tryby uznawania zdarzenia za wypadek, a brak świadków nie wyklucza automatycznie jego uznania. Jednak może znacząco utrudnić procedurę. Wówczas kluczowy jest monitoring, zeznania świadków pośrednich oraz dokumentacja medyczna. Wydarzenie może być zakwalifikowane jako wypadek w drodze do i z pracy, jeśli dopełni się wszelkie procedury.

Wypadek w drodze do pracy umowa zlecenie

Zgłoszenia wypadku w drodze do pracy lub z powinna dokonać również osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej. Jednak wówczas mówi się o poszkodowanym, a nie o pracowniku. Należy jednak podkreślić, że ani pracownikowi, ani zleceniobiorcy nie przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS. W przypadku wypadku w drodze do pracy zleceniobiorcy, który objęty jest ubezpieczeniem wypadkowym, przysługują takie same świadczenia.

Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy

Nawet w przypadku uznania zdarzenia za wypadek w drodze z lub do pracy, nie przysługuje żadne, jednorazowe odszkodowanie. Jednak za wypadek w drodze do pracy lub z pracy przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Za trwałą niezdolność spowodowaną w wypadku w drodze, wypadku przy pracy lub chorobę możemy trzymać rentę, ustaloną w każdym z tych przypadków na tych samych zasadach.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy. W tym artykule poznałeś podstawowe informacje dotyczące m.in. karty wypadku w drodze z lub do pracy oraz terminu jej sporządzenia, a także jak wygląda procedura w przypadku wypadku do drodze do/z pracy pracownika. Koniecznie sprawdź również: adwokat prawo cywilne Białystok.

    Copyright 2023

    Seomood
    cross