Rozstanie i sprawa rozwodowa to z pewnością trudny czas dla każdej pary. Często wiąże się to z konfliktem, koniecznością podziału majątku, walką o majątek. Sytuacje jest jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy należy uregulować kontakty rodzica z dzieckiem. Sytuacja, w której jeden z rodziców utrudnia lub uniemożliwia kontakty z dzieckiem wcale nie jest rzadkością. Może być to związane z próbą uzyskania wyższych alimentów lub chęcią zemsty na partnerze. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ w tym momencie najbardziej cierpi dziecko, które najczęściej nie zdaje sobie sprawy co się wokół niego dzieje. Co zrobić w sytuacji kiedy matka utrudnia kontakt z dzieckiem? Jaka jest kara za utrudnianie kontaktów z dzieckiem? Ile wynosi grzywna za utrudnianie kontaktów z dzieckiem? Dowiedz się tego razem z nami!
Na czym polega utrudnianie kontaktów z drugim rodzicem? Może ono przybierać rozmaite formy, jednak do najpopularniejszych działań należy:
Takie zachowanie nosi miano "alienacji rodzicielskiej", a jego charakter do złudzenia przypomina przemoc psychiczną i emocjonalną. Jej celem jest zniszczenie relacji, którą dziecko posiada z rodzicem. Dobro dziecka jest w takiej sytuacji kompletnie ignorowane, a sam maluch jest narażony na ogromny stres. Jest zastraszony, a jego poczucie bezpieczeństwa zostało doszczętnie zniszczone. Utrudnianie widzenia z dzieckiem często skutkuje koniecznością odbycia terapii lub częstych wizyt u psychologa.
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem przed rozwodem może być realizowane za pomocą wielu działań. Może być to próba przekupienia dziecka, oferowanie różnych pokus. Jeżeli dziecko zdecyduje się na wizytę u jednego z rodziców, ten drugi proponuje atrakcyjną wycieczkę lub wymarzoną zabawkę. W przypadku ustalenia władzy rodzicielskiej to sąd ustala zasady wychowania dziecka przed jednego opiekuna oraz zasady kontaktów drugiego rodzica z małoletnim. Takie ustalenia należy bezwzględnie akceptować i je przestrzegać.
Jeżeli zastanawiasz się gdzie zgłosić utrudnianie kontaktów z dzieckiem, śpieszymy z odpowiedzią. W celu zabezpieczenia kontaktów należy podjąć konkretne działania. Wstąpienie na drogę sądową może okazać się nieuniknione. Warto wtedy złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów z małoletnim. W taki sposób rozpocznie się postępowanie sądowe, które będzie miało na celu umożliwienie drugiemu rodzicowi kontaktów z dzieckiem. Konieczne będzie zaplanowanie i ustalenie konkretnego harmonogramu widzeń, w którym zawarte będą takie terminy jak:
Taki wniosek o ustalenie kontaktów należy złożyć do najbliższego miejscu zamieszkania dziecka sądu rejonowego. Wniosek w sprawie kontaktów z dzieckiem należy złożyć w oddziale do spraw rodzinnych lub opiekuńczych. Dodatkowo osobiste doręczenie nie jest konieczne. Można zrobić to za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej.
W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnego radcy prawnego. Utrudnianie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie to poważna sytuacja, dlatego wsparcie adwokata może okazać się nieocenione.
Jednym z zadań sądu jest ustalenie konkretnych działań z zakresu usystematyzowania kontaktów dziecka z drugim rodzicem. Taka decyzja jest rozstrzyga spór pomiędzy rodzicami niezależnie od miejsca zamieszkania małoletniego. Realizowanie kontaktów może przybierać różne formy, takie jak zabieranie dziecka z miejsca zamieszkania, utrzymywanie stałej korespondencji, bezpośredni kanał kontaktu lub porozumiewanie się na odległość za pomocą środków komunikacji elektronicznej i telefonicznej. Zarówno kontakty matki, jak i ojca z dzieckiem są równe wobec prawa, a sąd ustala ich formę oraz częstotliwość.
Podobnie wygląda sprawa o zmianę wykonywania kontaktów z dzieckiem. Chcąc dokonać zmiany poprzednich ustaleń, należy ponownie złożyć do sądu wniosek o zmianę kontaktów z dzieckiem. Dokument powinien zawierać oznaczenie, że dotyczy zmiany poprzedniego orzeczenia. Podstawowy wzór wniosku o utrudnianie kontaktów z dzieckiem można znaleźć na stronach internetowych z zagadnieniami prawnymi.
Warto pamiętać, że samo złożenie wniosku o ustalenie kontaktów z małoletnim powinno zawierać także odnośnik dotyczący zabezpieczenia powyższych kontaktów. W uproszeniu chodzi o to, aby usystematyzować temat opieki nad dzieckiem na czas trwania postępowania.
W sytuacji, gdy matka utrudnia kontakt ojcu ze swoim dzieckiem, rodzić może szukać pomocy na drodze sądowej. Zdarzają się sytuacje, że jeden rodzić ogranicza drugiemu kontakty z dzieckiem tak skutecznie, że małoletni taci z nim połączenie na wiele miesięcy. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja sądu rejonowego. W tym celu należy złożyć wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłaty określonej kwoty pieniężnej. Oznacza to, że gdy matka stosuje utrudnianie kontaktów ojca z dzieckiem, będzie zmuszona do zapłaty określonej sumy na rzecz ojca. Taka sytuacja dotyczy obojga rodziców w przypadku utrudniania kontaktów z dzieckiem.
Rodziców dziecka obowiązuje zagrożenie karą za utrudnianie kontaktów. Podstawą do takiego zasądzenie jest artykuł 598(15) kodeksu postępowania cywilnego.
Do zadań sądu należy weryfikacja dotychczasowej częstotliwości kontaktów, które zostały zasądzone. W praktyce jest to celowe utrudnianie kontaktów z małoletnim. Jeżeli sąd podejmie decyzje, że podjęte orzeczenie zostało naruszone, każde kolejne naruszenie będzie skutkowało karą na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem. Wysokość kary ustala sam sąd.
Należy pamiętać, że ograniczenie kontaktów z rodzicem najbardziej wpływa na dziecko. To jego dobro powinno być w takiej sytuacji najważniejsze. Rodzice, pomimo rozstania powinni ze sobą współpracować i polubownie ustalić kwestie dotyczące kontaktów. Małoletni nie powinien być przedmiotem kłótni i wzajemnej zemsty rodziców. Jeśli potrzebna jest pomoc prawna, najlepszym rozwiązaniem będzie kancelaria Białystok, gdzie doświadczony prawnik doradzi w kwestiach związanych z kontaktami z dzieckiem.
Ograniczenie kontaktów z dzieckiem może wynikać też z woli małoletniego. Uregulowanie kontaktów z dzieckiem należ do zadań sądu, jednak nie może on zmusić dziecka do takich spotkań. W takiej sytuacji to drugi rodzic powinien być mediatorem w przedmiocie kontaktów. Z dzieckiem warto rozmawiać i zachęcać je do podjęcia spotkań z drugim rodzicem.
W takiej sytuacji warto też zwrócić się o pomoc do profesjonalnego radcy prawnego. Jest to osoba, która pomoże ustalić konkretne działania w zakresie kontaktów rodzica z dzieckiem. Szerokie doświadczenie i wiedza to klucz do pomyślnego rozwiązania sprawy. Prawnik pomoże Ci zabezpieczyć swoje dobro oraz interes Twojego dziecka. Specjalista, który doskonale zna prawo rodzinne podejdzie do sprawy ze zrozumieniem i podpowie Ci na jakie działania warto się zdecydować. Jeśli potrzebny jest też adwokat, który złoży pozew o alimenty Białystok lub oferuje takie usługi jak prowadzenie spraw rozwodowych, zachęcamy do zapoznania się z ofertą kancelarii.
Copyright 2023