Różnica między rozwodem a separacją

2023-03-01
Katarzyna Zdasiuk-Piaseczna

Gdy w małżeństwie zaczyna się niezbyt układać między małżonkami, zazwyczaj obie strony zaczynają myśleć o separacji lub rozwodzie. Są to możliwości, które można brać pod uwagę, gdy wszystkie inne ośrodki pomocy nie pomagają w poprawie małżeństwa. Dobrze jest zatem wiedzieć, jaka jest różnica między rozwodem a separacją, a także w jakich przypadkach najlepiej będzie się zdecydować na taki krok.

Czym się różni separacja od rozwodu?

Jeśli w małżeństwie nie układa się przez dłuższy czas i nie pomagają w tym żadne wizyty u psychologa, czy też w innych ośrodkach pomocy, wówczas warto pomyśleć nad separacją. Jeśli chodzi o separację, małżonkowie są dalej prawnie małżeństwem, ale nie mieszkają ze sobą przez ten czas. Dzięki temu mogą przemyśleć na spokojnie wiele spraw i zdecydować po pewnym czasie, czy chcą do siebie wrócić, czy się rozwieść. Rozwód natomiast jest definitywnym końcem małżeństwa. Prawnie zostaje przez sąd rozwiązane małżeństwo. Może się także zdarzyć, że uzyska się rozwód kościelny. Do rozwodu może dość z różnych przyczyn. Najczęściej są to zdrady, ogólny rozpad małżeństwa, czy przemoc w rodzinie.

Kto może wystąpić o separację lub rozwód?

W polskim prawie o separację czy rozwód może wystąpić zarówno mąż, jak i żona. Trzeba się jednak liczyć z tym, że rozwód może ciągnąć się nawet latami, zwłaszcza jeśli chce się uzyskać orzeczenie o winie drugiej strony.

Zarówno rozwód, jak i separacja nie są przyjemnymi sprawami. Jednak obecnie są coraz to częstsze rozwiązania niezależnie od tego, jak ludzie długo ze sobą byli. Do rozwodu może dość nawet i po kilkudziesięciu latach bycia ze sobą. Jeśli potrzebny jest Ci dobry adwokat Białystok od rozwodów, zachęcam do kontaktu z kancelarią.

    Copyright 2023

    Seomood
    cross