Podatek od alimentów – czy należy go płacić?

2024-04-01
Katarzyna Zdasiuk-Piaseczna

Wiele osób zastanawia się, czy od alimentów trzeba zapłacić podatek. W końcu uznaje się je jako przychód, więc być może powinny podlegać opodatkowaniu. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy alimenty są opodatkowane. Więc jeśli interesuje Cię temat “alimenty a podatek”, to serdecznie zapraszamy do lektury tego artykułu.

Kto posiada obowiązek płacenia alimentów i czym one są?

Alimenty to obowiązek dostarczania środków utrzymania osobie, która jest do tego uprawiona. Mowa tutaj nie tylko pieniądzach, a także innych przedmiotach, jak ubrania, książki, wyżywienie itd. Alimenty są obligatoryjne i regularne. Najczęściej można spotkać się z alimentami wypłacanymi na rzecz dzieci, ale nie tylko. Zazwyczaj obowiązek alimentacyjnych dotyczy krewnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

Czy alimenty na dziecko są opodatkowane?

Alimenty a podatek PIT – jak to wygląda w praktyce? Według art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PIT zwolnione z podatku dochodowego są:

 • alimenty na rzecz dzieci nie podlegają opodatkowaniu, jeśli nie ukończyły one 25 roku życia lub w przypadku dzieci bez względu na wiek, które pobierają zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną zgodnie z odrębnymi przepisami; z tego powodu nie wykazuje się ich w rozliczeniu rocznym PIT dziecka,
 • na rzecz innych osób niż wymienione, jeśli są to alimenty w wysokości nieprzekraczającej 700 zł.

Więc co zrobić – płace alimenty jak rozliczyć PIT? Alimenty na dzieci są zwolnione z podatku, więc nie musisz wykazywać ich w rozliczeniu PIT.  Warto zaznaczyć, że alimenty zasądzone na dzieci na podstawie wyroku sądu są wolne od podatku niezależnie od ich wysokości. Nie ma również znaczenia, czy zostały one zasądzone na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej – alimenty na rzecz dzieci w konkretnych przypadkach są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy alimenty na żonę można odliczyć od podatku?

Odpowiadając na pytanie, czy alimenty można odliczyć od podatku, należy wziąć również pod uwagę sytuacje, w której przyznano alimenty osobie trzeciej. Wówczas okazuje się, że niezwykle istotna jest kwota zasądzonych alimentów, bowiem alimenty w kwocie poniżej 700 zł nie będą opodatkowane. Według prawa alimenty podlegają opodatkowaniu, jeśli nie spełniają obu tych warunków jednocześnie:

 • zostały stwierdzone na podstawie wyroku lub ugody sądowej,
 • kwota alimentów wynosi mniej niż 700 zł.

Więc czy alimenty od męża są opodatkowane? Jeśli zasądzono kwotę alimentów powyżej 700 zł miesięcznie, to tak. Z kolei jeśli ktoś otrzymuje alimenty na podstawie prywatnego porozumienia, to również należy zapłacić podatek i uwzględnić je w rozliczeniu rocznym PIT.

Alimenty a podatek dochodowy – kiedy musisz wykazać je w deklaracji PIT?

To czy alimenty są opodatkowane zależy od pewnych czynników. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wedle tej ustawy, alimenty stanowią dochód, zatem istnieją podstawy do opodatkowania alimentów. Alimenty podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdy:

 • alimenty są wypłacane na rzecz innych osób niż dzieci w kwocie wyższej od 700 zł miesięcznie na podstawie wyroku lub ugody sądowej. W tym przypadku możemy wskazać m.in. alimenty od byłego męża. Jeśli wynoszą one np. 1200 zł, to należy liczyć podatek od kwoty 800 zł,
 • alimenty są wypłacane na rzecz innych osób niż dzieci na podstawie prywatnego porozumienia. Wówczas niezależnie od kwoty należy płacić podatek,
 • ponadto, odsetki z tytułu nieterminowej spłaty również podlegają opodatkowaniu; niezależnie od tego jaka jest ich kwota. Jednak art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o PIT, czyli o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera informację, że odsetki od alimentów wolnych od podatku również nie podlegają opodatkowaniu.

Powyższe informacje mogą okazać się przydatne, gdy zastanawiasz się, czy należy płacić podatek od alimentów na żonę lub podatek od alimentów na dorosłe dziecko. Co do zasady alimenty są opodatkowane, jednak jak wcześniej wspomnieliśmy, istnieją przesłanki, gdy alimentów nie wykazuje się w rozliczeniu.

Czy alimenty można odliczyć od podatku? Jak wykazać je w zeznaniu rocznym?

Podczas składania deklaracji PIT -36 lub PIT-37 alimenty należy wykazać jako przychód z innych źródeł. W przypadku alimentów obowiązują zasady ogólne, czyli 12% lub 32%. Osoba, której przysługują alimenty, powinna samodzielnie obliczyć podatek, ponieważ osoby wypłacające nie mają obowiązku wystawiania PIT-11.

Jednak czy można odliczyć alimenty od podatku? Wypłacający alimenty nie ma obowiązku wykazywać tego faktu we własnej deklaracji podatkowej, zatem nie ma takiej możliwości. Więc alimenty czy można odliczyć od podatku? Nie, ale sytuacja wygląda inaczej w przypadku alimentów na dziecko i ulgi. Osoba płacąca alimenty może odliczyć ulgę na dziecko, jeśli sprawuje nad nim faktyczną opiekę.

Alimenty podatek – co warto wiedzieć?

 • Czy płaci się podatek od alimentów na małżonka, jeśli są one uzgodnione na podstawie prywatnego porozumienia? Tak, takie świadczenie należy wykazać i zapłacić podatek.
 • Czy podatek od alimentów na dziecko jest obowiązkowy? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wykazuje, w jakiej sytuacji alimenty od ojca lub matki nie podlegają opodatkowaniu. W największym skrócie – nie zapłacisz podatku alimentów, gdy dziecko nie ukończyło 25 roku życia.
 • Zastanawiając się, jak uwzględnić podatek PIT od alimentów, należy wziąć pod uwagę, że obecnie kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł.

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy, w jaki sposób uwzględnić należny podatek w swoim rozliczeniu PIT oraz w jakiej sytuacji jest on obowiązkowy. Jeśli poszukujesz adwokata Białystok, który pomoże Ci w przypadku spraw rodzinnych, to koniecznie odwiedź moją stronę internetową. Z pomocą profesjonalisty alimenty nie są zagadką.

  Copyright 2023

  Seomood
  cross