Wiele osób zastanawia się, czy od alimentów trzeba zapłacić podatek. W końcu uznaje się je jako przychód, więc być może powinny podlegać opodatkowaniu. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy alimenty są opodatkowane. Więc jeśli interesuje Cię temat “alimenty a podatek”, to serdecznie zapraszamy do lektury tego artykułu.
Alimenty to obowiązek dostarczania środków utrzymania osobie, która jest do tego uprawiona. Mowa tutaj nie tylko pieniądzach, a także innych przedmiotach, jak ubrania, książki, wyżywienie itd. Alimenty są obligatoryjne i regularne. Najczęściej można spotkać się z alimentami wypłacanymi na rzecz dzieci, ale nie tylko. Zazwyczaj obowiązek alimentacyjnych dotyczy krewnych w linii prostej oraz rodzeństwa.
Alimenty a podatek PIT – jak to wygląda w praktyce? Według art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PIT zwolnione z podatku dochodowego są:
Więc co zrobić – płace alimenty jak rozliczyć PIT? Alimenty na dzieci są zwolnione z podatku, więc nie musisz wykazywać ich w rozliczeniu PIT. Warto zaznaczyć, że alimenty zasądzone na dzieci na podstawie wyroku sądu są wolne od podatku niezależnie od ich wysokości. Nie ma również znaczenia, czy zostały one zasądzone na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej – alimenty na rzecz dzieci w konkretnych przypadkach są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Odpowiadając na pytanie, czy alimenty można odliczyć od podatku, należy wziąć również pod uwagę sytuacje, w której przyznano alimenty osobie trzeciej. Wówczas okazuje się, że niezwykle istotna jest kwota zasądzonych alimentów, bowiem alimenty w kwocie poniżej 700 zł nie będą opodatkowane. Według prawa alimenty podlegają opodatkowaniu, jeśli nie spełniają obu tych warunków jednocześnie:
Więc czy alimenty od męża są opodatkowane? Jeśli zasądzono kwotę alimentów powyżej 700 zł miesięcznie, to tak. Z kolei jeśli ktoś otrzymuje alimenty na podstawie prywatnego porozumienia, to również należy zapłacić podatek i uwzględnić je w rozliczeniu rocznym PIT.
To czy alimenty są opodatkowane zależy od pewnych czynników. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wedle tej ustawy, alimenty stanowią dochód, zatem istnieją podstawy do opodatkowania alimentów. Alimenty podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdy:
Powyższe informacje mogą okazać się przydatne, gdy zastanawiasz się, czy należy płacić podatek od alimentów na żonę lub podatek od alimentów na dorosłe dziecko. Co do zasady alimenty są opodatkowane, jednak jak wcześniej wspomnieliśmy, istnieją przesłanki, gdy alimentów nie wykazuje się w rozliczeniu.
Podczas składania deklaracji PIT -36 lub PIT-37 alimenty należy wykazać jako przychód z innych źródeł. W przypadku alimentów obowiązują zasady ogólne, czyli 12% lub 32%. Osoba, której przysługują alimenty, powinna samodzielnie obliczyć podatek, ponieważ osoby wypłacające nie mają obowiązku wystawiania PIT-11.
Jednak czy można odliczyć alimenty od podatku? Wypłacający alimenty nie ma obowiązku wykazywać tego faktu we własnej deklaracji podatkowej, zatem nie ma takiej możliwości. Więc alimenty czy można odliczyć od podatku? Nie, ale sytuacja wygląda inaczej w przypadku alimentów na dziecko i ulgi. Osoba płacąca alimenty może odliczyć ulgę na dziecko, jeśli sprawuje nad nim faktyczną opiekę.
Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy, w jaki sposób uwzględnić należny podatek w swoim rozliczeniu PIT oraz w jakiej sytuacji jest on obowiązkowy. Jeśli poszukujesz adwokata Białystok, który pomoże Ci w przypadku spraw rodzinnych, to koniecznie odwiedź moją stronę internetową. Z pomocą profesjonalisty alimenty nie są zagadką.
Copyright 2023