Odszkodowanie po wypadku - co warto wiedzieć

2023-03-01
Katarzyna Zdasiuk-Piaseczna

Wypadek w pracy, kolizja komunikacyjna, bądź też wypadek w rolnictwie to tylko niektóre ze zdarzeń wypadkowych, w przypadku których można ubiegać się o odszkodowanie.

Pytanie klucz: kiedy ubiegać się o odszkodowanie powypadkowe?

O odszkodowanie z tytułu wypadku możemy ubiegać się od razu po zaistniałym zdarzeniu, aż do momentu przedawnienia. Termin przedawnienia jest jasno określony u ubezpieczyciela, a regulują go przepisy prawne w kodeksie cywilnym. Obecne przepisy są bardzo korzystne dla poszkodowanego, a w niektórych przypadkach mogą sięgać wielu lat po zdarzeniu. Warto znać swoje prawa i walczyć o jak najwyższe odszkodowania.

Kto wypłaca odszkodowania i jak się po nie zgłosić?

Tutaj w zależności od rodzaju wypadku – mogą to być różne instytucje. Wypadek w pracy pozwala nam ubiegać się o odszkodowanie bezpośrednio u pracodawcy i w ZUSie. Dodatkowo jeżeli posiadamy ubezpieczenie grupowe – również bezpośrednio u ubezpieczyciela. W przypadku kolizji drogowych sprawę załatwimy bezpośrednio z polisy OC, ale też z dodatkowych ubezpieczeń na życie, zdrowotnych i od utraty zdrowia. Pieniądze mogą być wypłacone jako zadośćuczynienie, odszkodowanie, czy nawet renta. Do zgłoszenia o odszkodowanie wystarczy zwrócić się w formie pisemnej do ubezpieczyciela, warto zgromadzić wszystkie dokumenty takie jak rachunki, faktury i inne koszty leczenia wynikające z wypadku. W takich sprawach może pomóc dobry adwokat Białystok.

    Copyright 2023

    Seomood
    cross