Kto może ubiegać się o alimenty?

2023-03-01
Katarzyna Zdasiuk-Piaseczna

Alimenty na dziecko

Sprawy rozwodowe i zasądzanie świadczenia alimentacyjnego to jedne z najczęstszych spraw, z jakimi zgłaszają się klienci do kancelarii adwokat Białystok. Alimenty na dziecko to kwota pieniędzy, którą jeden rodzic musi zapłacić drugiemu, aby pomóc w pokryciu kosztów wychowania dziecka. Alimenty mogą zostać zasądzone przez sąd w przypadku rozwodu lub separacji. Są dochodem podlegającym opodatkowaniu dla odbiorcy i stanowią koszt uzyskania przychodu dla płatnika. Alimenty na dziecko muszą być płacone do momentu, gdy dziecko skończy 18 lat lub do czasu, gdy uczy się na uczelni wyższej. To świadczenie wypłacane jest najczęściej co miesiąc, a niewypłacanie go jest niezgodne z prawem.

Obowiązek alimentacyjny małżonków

Obaj małżonkowie mogą ubiegać się o alimenty, ale tylko jeden z nich może zostać zatwierdzony. Alimenty są zazwyczaj przyznawane małżonkowi, który jest finansowo zależny od swojego partnera, a ich celem jest pomoc w utrzymaniu życia na poziomie podobnym do tego sprzed rozwodu lub separacji. Alimenty mogą być wypłacane w formie jednego ryczałtu lub w serii miesięcznych płatności. Istnieje kilka czynników, które wpływają na określenie, czy alimenty są przyznawane, w tym: potrzeby finansowe, zdolność do zapłaty, długość małżeństwa i wiek obu małżonków.

Kiedy dzieci płacą alimenty rodzicom?

W niektórych sytuacjach to rodzice ubiegają się o świadczenie alimentacyjne od dzieci. Najczęściej dzieje się tak w przypadku pogorszenia sytuacji finansowej ze strony rodziców lub nagłej niezdolności do pracy, gdy dorosłe dzieci wykazują odpowiednie zarobki. Warto zgłosić się w takiej sytuacji po porady prawne Białystok, który wyjaśni proces zasądzania alimentów.

    Copyright 2023

    Seomood
    cross