Co może zrobić firma windykacyjna? Wprowadzenie

Długi to codzienność ogromnej części Polaków. Niestety niespłacane powodują ogromne problemy, z którymi wielu nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Rodzą się wówczas pytania: co mogą firmy windykacyjne, jak poradzić sobie z długami z chwilówek czy jak nie płacić firmie windykacyjnej? Odpowiedź na niektóre z nich jest bardzo trudna, jednak w dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić tę tematykę. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Co to jest firma windykacyjna?

Co może zrobić windykator? Jak działają firmy windykacyjne? Według definicji, firma windykacyjna działa na zlecenie wierzyciela, odzyskując należne mu pieniądze. Jej zadaniem jest doprowadzenie do spłaty całości zadłużenia, co może zrobić np. dzięki porozumieniu z dłużnikiem. Jednak wiele osób skarży się na nękanie przez firmy windykacyjne, co jest absolutnie niedopuszczalne i niezgodne z prawem.

Firma windykacyjna jak działa?

Niektóre firmy windykacyjne skupują długi od wierzycieli, a inne działają jako jego pośrednik. Jednak zawsze muszą działać zgodnie z przepisami prawa, więc nie mogą zastraszać, nękać czy nachodzić w miejscu zamieszkania. Firma windykacyjna może oddać sprawę do sądu, czego skutkiem może być egzekucja komornicza, jeśli uda się jej prawomocnie wygrać. Jeśli jednak postępowanie sądowe nie miało miejsca, to działania komornika są niemożliwe.

Firmy windykacyjne co mogą?

Windykacja co może zrobić? Taka firma może negocjować warunki spłaty zadłużenia, kierować do Ciebie nakaz zapłaty i próbować odzyskać należności. Co do zasady, firma windykacyjna ściąga długi, a jeśli nie jest w stanie tego zrobić, to może skierować sprawę do sądu.

Firma windykacyjna kupiła mój dług – co teraz?

Wiele osób zastanawia się, jak uwolnić się od firmy windykacyjnej. Przede wszystkim należy zaznaczyć w tym miejscu, że wyróżniamy 3 etapy windykacji. Fakt, na którym etapie znajduje się Twoja sprawa, ma ogromne znaczenie.

  • windykacja polubowna lub przedsądowa,
  • windykacja sądowa,
  • windykacja komornicza.

1. Etap przesądowy

Jeśli chcesz uwolnić się od firmy windykacyjnej na tym etapie, to przede wszystkim zachowaj spokój i skontaktuj się z kancelarią prawną Białystok. Zazwyczaj ten etap polega na rozpoczęciu kontaktu ze strony firmy windykacyjnej, czyli próbach kontaktu z dłużnikiem za pomocą wiadomości e-mail, telefonów czy też osobistego spotkania. Są to działania mające na celu uregulowanie należności, bez rozpoczynania sądowego procesu windykacji.

Firmy windykacyjne stosują różne strategie rozwiązania długu, zachęcając do uregulowania długu. Takie firmy windykacyjne często proponują rozłożenie długu na raty, w celu odzyskania należności, bądź w inny sposób zachęcając do spłaty długu. Pamiętaj, że jeśli na tym etapie nie zgodzisz się na ugodę, to firma windykacyjna może skierować sprawę do sądu. Dlatego niekiedy warto wziąć udział w negocjacjach i spłacić długi zanim dojdzie do naliczania odsetek i przekazania sprawy odpowiednim organom.

2. Sprawa sądowa

Firma windykacyjna ma prawo oddać sprawę do sądu, jeśli polubowne działania nie przyniosły rezultatu. Najlepszym sposobem na to, aby na tym etapie uwolnić od firmy windykacyjnej, jest skonsultowanie się z prawnikiem. Profesjonaliście zdecydowanie łatwiejsze będzie występowanie przeciwko firmie windykacyjnej i doszukiwanie się nieścisłości. Wówczas odpoczniesz psychicznie i nie będziesz musiał nawiązywać osobistego kontaktu z firmą windykacyjną.

Niektóre firmy windykacyjne stosują nielegalne sposoby ściągania długu, co może działać na Twoją korzyść. Jeśli podczas windykacji należności pracownik firmy windykacyjnej przekroczy swoje uprawniania, bądź działania firmy będą niezgodne z prawem, to koniecznie należy zgłosić sprawę do sądu. Wówczas możesz dochodzić swoich praw, a pomoże Ci w tym jedynie prawnik.

3. Windykacja komornicza

Jest to najtrudniejszy z etapów walki z firmą windykacyjną. Wówczas firma podejmuje ostateczne działania mające na celu odzyskanie długu, czyli zgłasza sprawę komornikowi. Jeśli wygrała na etapie sądowym, to ma prawo oddać sprawę do komornika i tym samym zmusić dłużnika do spłaty. Na tym etapie pojawia się najwięcej pytań, jak przechytrzyć windykatora, jednak nie zachęcamy do oszukiwania firm pożyczkowych. Jeśli faktycznie posiadasz długi przed wierzycielem lub firmą windykacyjną i absolutnie nie jesteś w stanie ich spłacić, to rozwiązaniem może okazać się ogłoszenie upadłości konsumenckiej (sprawdź tutaj, co warto wiedzieć o upadłości konsumenckiej). Innym sposobem na rozwiązanie swojego problemu firmą windykacyjną jest spłata zobowiązań, ale lepiej zrobić to na etapie przedsądowym. Gdy komornik działa już w oparciu o tytuł wykonawczy, to grożą Ci również odsetki karne.

Co zrobić, aby firma windykacyjna zaprzestała ściągania długu?

Jeśli nie dopilnowałeś swoich zobowiązań, to koniecznie skontaktuj się z prawnikiem, który doradzi Ci, co zrobić. Najlepiej zrobić to już na pierwszym etapie sprawy, gdy firma windykacyjna zakupiła Twoją wierzytelność. Wówczas prawnik ustali, czy doszło do przedawnienie długu, czy proponowane przez firmę rozwiązania są zgodne z prawem i faktycznie polubowne. Następnie możesz zgodzić się na windykacje miękką, jeśli pozwolą Ci na to Twoje finanse. Jednak warto swój dług spłacić od razu, bez konieczności zaciągania dalszych pożyczek. A jeśli zastanawiasz się, jak psychicznie poradzić sobie z długami, to koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.

Sprawdź też: alimenty Białystokodszkodowanie Białystokdarmowe porady prawne Białystok oraz prawo karne adwokat Białystok.

    Copyright 2023

    Seomood
    cross