Odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego budzi wiele pytań, a niekiedy też kontrowersji. Co do zasady, jest to zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym, przy użyciu środków technicznych. Jednak, aby sąd penitencjarny mógł udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego, muszą zostać spełnione pewne warunki. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda dozór elektroniczny, na czym polega, ale nie tylko!
Kiedy można odbywać karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego? Zgodę na dozór elektroniczny wydaje sąd penitencjarny i może udzielić zezwolenia na odbycie kary w takim systemie, gdy zostaną spełnione wszystkie poniższe warunki:
Jeśli mowa o dozór elektroniczny przepisy, to przewidują one więcej warunków, które należy spełnić, aby móc się ubiegać o taki rodzaj kary. Jednak pamiętaj, że udzielenie skazanemu zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego, możliwe jest jedynie na podstawie wniosku.
System dozoru elektronicznego pozwala na wykonywanie kary pozbawienia wolności w domu. Według przepisów: “W sprawach o udzielenie skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego sąd penitencjarny orzeka na wniosek skazanego lub na wniosek jego obrońcy, prokuratora, sądowego kuratora zawodowego lub dyrektora zakładu karnego”.
W przypadku odrzuconego wniosku o dozór elektroniczny, możesz złożyć go ponownie po upływie 3 miesięcy od odmowy.
W systemie dozoru elektronicznego kontrolowane jest:
Karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznegowykonuje się jako dozór stacjonarny, a środki karne i zabezpieczające w systemie dozoru elektronicznego wykonuje się jako dozór zbliżeniowy lub mobilny.
Wykonanie kary w systemie dozoru elektronicznego wiąże się z pewnymi obowiązkami, ale też prawami dla skazanego. Istnieje możliwość odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego jedynie wówczas, gdy pozwalają na to warunki techniczne. Jest to istotne z tego względu, że skazany ma obowiązek noszenia nadajnika, a także dbania o niego. Zastępcza kara pozbawienia wolności dozór elektroniczny wiąże się również z koniecznością odbierania telefonu i umożliwieniem wejścia służbom do miejsca pobytu.
W przeciwieństwie do odbywania kary w zakładzie karnym, skazany przebywających w systemie dozoru elektronicznego ma prawo m.in. pracować, dbać o więzi rodzinne, uczyć się, korzystać z zajęć ogólno-oświatowych czy sportowych, dokonywać niezbędnych zakupów itd.
Urządzenie składa się z nadajnika, który został umieszczony w wodoodpornej i antyalergicznej opasce. Można nosić ją na ręce jak zegarek, bądź na nodze. Zostaje ona założona przez funkcjonariuszy i nie istnieje możliwość jej zdjęcia. Karę w systemie dozoru elektronicznego uznaje się za wykonaną z dniem zakończenia wykonywania dozoru.
Koniecznie odwiedź też nasze darmowe porady prawne Białystok, podczas których dowiesz się więcej o odszkodowaniach po wypadku lub alimentach.
Odbywanie kary w tym systemie wiąże się z wieloma zasadami, których skazany musi przestrzegać. Odbywanie przez skazanego kary pozbawienia wolności w tym systemie implikuje wiele pytań, jak:
Nasza kancelaria prawna Białystok, w tym adwokat prawo karne, z przyjemnością odpowie na inne pytania związane z wykonywaniem dozoru elektronicznego. Zatem jeśli chcesz poznać inne dozór elektroniczny przesłanki, to skontaktuj się z nami.
Copyright 2023