Co zrobić, kiedy zostałem pozwany?

2023-08-01
Katarzyna Zdasiuk-Piaseczna

Otrzymując pozew, musimy wiedzieć, że konieczne będzie ustosunkowanie się do niego. Wówczas najważniejsze okazuje się napisanie odpowiedzi na pozew do sądu. Jednak jak napisać odpowiedź na wniosek do sądu oraz jakie są konsekwencje braku odpowiedzi na pismo? Co zrobić, zanim wdamy się w spór? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Jak odpowiedzieć na pismo z sądu?

Zanim dowiemy się, jak napisać odpowiedź do sądu, należy wiedzieć, że od 2019 roku jej napisanie jest obowiązkowe dla każdego pozwanego. Dlatego przed złożeniem odpowiedzi do sądu, należy dowiedzieć się, jak powinna ona wyglądać i ile czasu ma sąd na odpowiedź na pismo. Jednak czym jest odpowiedź na pozew? W chwili obecnej ma za zadanie służyć obronie pozwanego przed zarzutami. Należy się w niej ustosunkować do twierdzeń pozwu, a podstawowym z nich jest wniosek dot. żądania, oraz oczywiście powinna zostać sporządzona w formie pisemnej. Pozwany musi odnieść się do wszystkich twierdzeń przeciwko żądaniu pozwu oraz zarzutach, a także przedstawić dowody. W przeciwnym przypadku nie zostaną one uwzględnione na dalszym etapie postępowania cywilnego. Należy wspomnieć także o żądaniach zw. z przebiegiem sprawy, czyli np. oddalenie powództwa, wezwanie świadków lub biegłych.

Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew?

Ile mam czasu na odpowiedź na pozew? Termin na ustosunkowanie się do odpowiedzi na pozew wyznaczony zostaje przez sąd. Należy bezwzględnie przestrzegać wyznaczonego przez sąd terminu, bowiem w przeciwnym przypadku możesz przegrać, pomimo swojej racji. Jeśli jest to odpowiedź na pozew o zapłatę, to komornik tylko czeka na taki obrót spraw. Warto wiedzieć, że termin na odpowiedź na pozew nie może być krótszy niż dwa tygodnie. Oczywiście takowy termin na sformułowanie wniosku zawarty jest w treści pozwu. Jeśli odpowiedź zostanie złożona po terminie, podlega zwrotowi, a sąd może nie uznać takiej odpowiedzi. Jednak warto też wiedzieć, jak liczyć termin odpowiedzi na pozew? Pamiętaj, że liczy się data na liście, a nie data jego dostarczenia. Warto w tym miejscu dodać, że odpowiedź do sądu nie może zostać wysłana kurierem.

Jak napisać odpowiedź na pozew?

Wiele osób nie wie, jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy lub odpowiedź na sprzeciw od nakazu zapłaty. Z tego powodu w Internecie znaleźć można wiele wzorów, które tłumaczą, jak napisać odpowiedź na pozew m.in. w sprawach cywilnych. Każdy taki wzór odpowiedzi na pozew o zapłatę wygląda niemal tak samo i powinien zawierać takie same elementy. Więc w jaki sposób zabrać się do napisania oraz co powinna zawierać odpowiedź na pozew?

  • oznaczenie rodzaju pisma,
  • imiona i nazwiska obu stron lub pełnomocników i przedstawicieli,
  • oznaczenie sądu,
  • oświadczenie lub wniosek, na których opieramy swoją odpowiedź,
  • podpisy strony, pełnomocnika lub przedstawiciela,
  • niezbędne załączniki.

Niemal każde pismo procesowe powinno zawierać te informacje. Gdy otrzymaliśmy pozew i nie wiemy, co zrobić dalej, powinniśmy skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Nasza Białystok kancelaria prawna pomoże sformułować odpowiedź na wniosek do sadu, niezależnie od rodzaju sprawy. Jeśli poszukujesz takich haseł jak “dostałem pozew o zapłatę” lub “jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy wzór”, to koniecznie się z nami skontaktuj. Białystok to miasto, w którym zajmujemy się m.in. prawem karnym oraz pomożemy napisać pozew o alimenty.

O czym koniecznie należy pamiętać, składając pismo procesowe?

W celu napisania skutecznej odpowiedzi na pozew, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Nie każdy wzór, który przedstawia, jak napisać odpowiedź na pozew o alimenty, skonstruowany jest poprawnie. Z tego powodu lepiej poznać wszystkie wytyczne, które pomogą nam we wniesieniu odpowiedzi na pozew.

  • Odpowiedź na pozew jest pismem, które nie może podlegać opłacie.
  • Osoba pozwana może uznać powództwo w całości lub w części. Posiada także prawo, by zakwestionować jego zasadność.
  • Jeśli zapadł wyrok zaoczny, to sprawa nie jest rozstrzygnięta. Wówczas możemy złożyć sprzeciw. Jeżeli jednak nie wzięliśmy udziału w procesie (bez własnej winy), możemy złożyć wniosek o nieobciążanie kosztami rozprawy.
  • Sąd może nie uznać odpowiedzi , czyli nie pozwolić na podnoszenie zarzutów w dalszym toku postępowania, jeśli ominiemy istotne kwestie, wymagane przez prawo.
  • Odpowiedź powinna zawierać oznaczenie sygnatury akt, które znajduje się na doręczeniu odpisu pozwu. Należy również odnieść się do wszystkich twierdzeń powoda.
  • Ustalenie wartości sporu może utrudnić stronie przeciwnej jej działanie. Innym sposobem jest niewłaściwość miejscowa, czyli przeniesienie sprawy do innego sądu.
  • Dowodami mogą być zeznania świadków, opinie biegłych, przesłuchania, umowa o mediacje itd.
  • Odpowiedź na pozew w sprawie musi być złożona w takiej samej formie jak pozew z sądu.
  • W każdej sprawie odpowiedź składa się do sądu, który prowadzi sprawę, np. sądu rejonowego lub okręgowego. Bardzo ważny jest także prawidłowy adres sądu.
  • Zwrot odpowiedzi na pozew co dalej? Wówczas Twoja odpowiedź na wniosek do sądu jest nieważna, a powoduje to poważne konsekwencje. Dlatego pamiętaj, by złożyć odpowiedź na sprzeciw lub pozew w terminie do sądu wraz z odpowiednimi dokumentami na wykazanie każdego z tych faktów.

Co z kolei zrobić, gdy dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym? Również możesz wnieść sprzeciw w terminie 2 tygodni. Jednak w każdej z tych sytuacji możesz poszukać profesjonalisty, który pomoże Ci w napisaniu odpowiedzi do sądu. Niekiedy takie wsparcie jest na wagę złota, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z sądami. Co więcej, w dobrej kancelarii znajdują się także osoby, który mogą reprezentować Cię przed sądem.

    Copyright 2023

    Seomood
    cross