Jako Białystok Kancelaria Prawna często spotykamy się z sytuacją, że nabycie spadku okazuje się niemałym problemem dla spadkobiercy. Mowa o przypadku, gdy nagle okazuje się, że zmarła osoba posiadała długi. Co zrobić w takiej sytuacji? Odrzucić czy przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza? Czy przyjęcie spadku z długami niesie za sobą poważne konsekwencje? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania w tym artykule – zapraszamy!
Najważniejsze jest, aby spadkobierca był w pełni świadomy, z czym wiąże się przyjęcie oraz odrzucenie spadku. Co ważne, dług po zmarłej osobie spłaca się w nieco inny sposób, niż własny. Postaramy się o wszystkim opowiedzieć poniżej, niemniej jednak w takiej sytuacji, zachęcamy do skorzystania z pomocy prawnika, który doradzi Ci, jaką decyzje podjąć. Oferujemy darmowe porady prawne Białystok, z których mogą skorzystać białostoczanie. Działamy w zakresie m.in. podziału spadku, prawa cywilnego czy podziału majątku.
W świetle prawa istnieją trzy możliwości: można spadek odrzucić, przyjąć spadek wprost lub przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza. W każdym przypadku na podjęcie decyzji mamy 6 miesięcy od dnia pozostania poinformowanym o dziedziczeniu. Jeśli nie podejmie się żadnej decyzji do tego czasu, to dojdzie do automatycznego dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca odpowiada za długi zmarłego wyłącznie do wysokości odziedziczonego majątku, a nie za istniejące zadłużenie.
W przypadku małoletnich, dziedziczą oni z dobrodziejstwem inwentarza. Jednak spadek w całości można tez odrzucić w imieniu dzieci, jeśli są one niepełnoletnie i nie wstąpiły w związek małżeński. Pamiętaj jednak, że aby odrzucić zobowiązania po zmarłym w imieniu dziecka, należy wystąpić o zezwolenie do sądu opiekuńczego. Koniecznie sprawdź też alimenty adwokat Białystok.
Jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkodawcy? Można spadek odrzucić lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Jednak oba rozwiązania mają swoje zalety i konsekwencje, o których warto wiedzieć. Każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualnie, dlatego zanim rozpoczniemy tworzenie oświadczenia o przyjęciu spadku (lub odrzuceniu), warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.
W przypadku śmierci spadkodawcy można całkowicie dorzucić spadek. W praktyce oznacza to, że zarówno majątek i długi nie będą “naszym problemem”. Jednak w tym momencie należy pamiętać, że przechodzą one dalej – tzn. na nasze dzieci, wnuki czy innych członków rodziny. W kodeksie cywilnym kolejność jest dokładnie opisana.
Odrzucając spadek zrzekasz się zarówno niechcianych długów, jak i majątku spadkodawcy. Jednak możliwością jest również przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że spadkobiorca odpowiada za zobowiązania finansowe zmarłego jedynie do wysokości stanu czynnego spadku, tzn. do wartości majątku zmarłego. Innymi słowy, spadkobierca bierze odpowiedzialność za długi zmarłego, ale tylko do wysokości wartości jego majątku. Nie musi regulować jego zobowiązań z własnego majątku.
Nie zapominaj również o obowiązku odprowadzenia podatku od spadku. Wysokość i konieczność zapłacenia podatku jest różne, w zależności od stopnia pokrewieństwa ze zmarłym. Stając się spadkobiorcą koniecznie upewnij się, jaka będzie wysokość podatku.
Jak już wspomnieliśmy, zdarza się, że dochodzi do dziedziczenia długów bez majątku. Wówczas, dzięki dobrodziejstwu inwentarza, nie trzeba spłacać długów spadkowych z własnego majątku.
W przypadku długów bankowych również nie musimy się o to obawiać – spadek przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza chroni nas przed sytuacją, w której musimy spłacać wierzycieli własnym majątkiem.
Spis inwentarza a długi spadkowe – w tym temacie bardzo ważna jest świadomość tego, jak działa i wygląda spis inwentarza. Spadkobierca, który złożył wykaz inwentarza powinien spłacać długi spadkowe zgodnie ze złożonym wykazem. Wówczas nie ma znaczenia, czy jest to spadek a długi komornicze czy jakiekolwiek inne.
Na to pytanie odpowiedź jest różna i zależy zawsze od sytuacji dłużnika oraz spadkobiorcy. Aby dowiedzieć się więcej w temacie spadków i długów, koniecznie skontaktuj się z prawnikiem. Podpowie on, jakie rozwiązanie z tej sytuacji będzie najlepsze i przeprowadzi przez cały proces.
Copyright 2023