Co warto wiedzieć o prawie spadkowym?

2023-03-01
Katarzyna Zdasiuk-Piaseczna

Spadek po zmarłym krewnym może być jednocześnie powodem wielkiej radości u spadkobiercy, jak również źródłem jego przyszłych kłopotów finansowych lub rodzinnych. Wszystko zależy od tego, co jest przedmiotem spadku i ilu osobom został on zapisany.

Najważniejsze informacje o prawie spadkowym

Spadek można przyjąć wraz z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza lub go definitywnie odrzucić. Dlatego też należy przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dokładnie sprawdzić, czy spadkodawca nie miał żadnych długów i czy jego majątek nie ma żadnych ukrytych wad, jak na przykład obciążoną hipotekę.

Nie zaszkodzi także ustalić, czy pozostałym spadkobiercom nie należy się zachowek po zmarłym. To na wypadek, gdyby o słuszności i mocy prawnej testamentu miał decydować sąd.

Co zrobić, żeby przyjąć spadek?

Prawdę mówiąc, nie trzeba się specjalnie trudzić, aby spadek przeszedł na nas. Wystarczy tylko podpisać stosowne dokumenty o przyjęciu spadku u notariusza.

Oczywiście o sprawności całej operacji decyduje to, czy jest się jedynym spadkobiercą. Spadek zapisany nam przez krewnego może wejść w nasze posiadanie również wtedy, gdy po 6 miesiącach po śmierci spadkodawcy nikt oprócz nas się o niego nie upomni.

Kiedy lepiej nie przyjmować spadku?

Na pewno w momencie, gdy jego treść stanowią same długi. Niemniej, by go odrzucić- potrzebne jest specjalne oświadczenie o zrzeczeniu się go.

Nierzadko bywa i tak, że to sąd musi wydać decyzję o tym, że spadkobierca całkowicie rezygnuje z zapisanego mu notarialnie majątku. Lepiej załatwić to zawczasu, aby uniknąć sytuacji, w której feralny spadek przechodzi nie tylko na nas, ale i nasze dzieci.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat prawa spadkowego, nasza kancelaria adwokacka Białystok może pomóc w tego typu sprawach.

    Copyright 2023

    Seomood
    cross