Podatek od alimentów – czy należy go płacić?

Wiele osób zastanawia się, czy od alimentów trzeba zapłacić podatek. W końcu uznaje się je jako przychód, więc być może powinny podlegać opodatkowaniu. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy alimenty są opodatkowane. Więc jeśli interesuje Cię temat “alimenty a podatek”, to serdecznie zapraszamy do lektury tego artykułu.

Kto posiada obowiązek płacenia alimentów i czym one są?

Alimenty to obowiązek dostarczania środków utrzymania osobie, która jest do tego uprawiona. Mowa tutaj nie tylko pieniądzach, a także innych przedmiotach, jak ubrania, książki, wyżywienie itd. Alimenty są obligatoryjne i regularne. Najczęściej można spotkać się z alimentami wypłacanymi na rzecz dzieci, ale nie tylko. Zazwyczaj obowiązek alimentacyjnych dotyczy krewnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

Czy alimenty na dziecko są opodatkowane?

Alimenty a podatek PIT – jak to wygląda w praktyce? Według art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PIT zwolnione z podatku dochodowego są:

Więc co zrobić – płace alimenty jak rozliczyć PIT? Alimenty na dzieci są zwolnione z podatku, więc nie musisz wykazywać ich w rozliczeniu PIT.  Warto zaznaczyć, że alimenty zasądzone na dzieci na podstawie wyroku sądu są wolne od podatku niezależnie od ich wysokości. Nie ma również znaczenia, czy zostały one zasądzone na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej – alimenty na rzecz dzieci w konkretnych przypadkach są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy alimenty na żonę można odliczyć od podatku?

Odpowiadając na pytanie, czy alimenty można odliczyć od podatku, należy wziąć również pod uwagę sytuacje, w której przyznano alimenty osobie trzeciej. Wówczas okazuje się, że niezwykle istotna jest kwota zasądzonych alimentów, bowiem alimenty w kwocie poniżej 700 zł nie będą opodatkowane. Według prawa alimenty podlegają opodatkowaniu, jeśli nie spełniają obu tych warunków jednocześnie:

Więc czy alimenty od męża są opodatkowane? Jeśli zasądzono kwotę alimentów powyżej 700 zł miesięcznie, to tak. Z kolei jeśli ktoś otrzymuje alimenty na podstawie prywatnego porozumienia, to również należy zapłacić podatek i uwzględnić je w rozliczeniu rocznym PIT.

Alimenty a podatek dochodowy – kiedy musisz wykazać je w deklaracji PIT?

To czy alimenty są opodatkowane zależy od pewnych czynników. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wedle tej ustawy, alimenty stanowią dochód, zatem istnieją podstawy do opodatkowania alimentów. Alimenty podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdy:

Powyższe informacje mogą okazać się przydatne, gdy zastanawiasz się, czy należy płacić podatek od alimentów na żonę lub podatek od alimentów na dorosłe dziecko. Co do zasady alimenty są opodatkowane, jednak jak wcześniej wspomnieliśmy, istnieją przesłanki, gdy alimentów nie wykazuje się w rozliczeniu.

Czy alimenty można odliczyć od podatku? Jak wykazać je w zeznaniu rocznym?

Podczas składania deklaracji PIT -36 lub PIT-37 alimenty należy wykazać jako przychód z innych źródeł. W przypadku alimentów obowiązują zasady ogólne, czyli 12% lub 32%. Osoba, której przysługują alimenty, powinna samodzielnie obliczyć podatek, ponieważ osoby wypłacające nie mają obowiązku wystawiania PIT-11.

Jednak czy można odliczyć alimenty od podatku? Wypłacający alimenty nie ma obowiązku wykazywać tego faktu we własnej deklaracji podatkowej, zatem nie ma takiej możliwości. Więc alimenty czy można odliczyć od podatku? Nie, ale sytuacja wygląda inaczej w przypadku alimentów na dziecko i ulgi. Osoba płacąca alimenty może odliczyć ulgę na dziecko, jeśli sprawuje nad nim faktyczną opiekę.

Alimenty podatek – co warto wiedzieć?

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy, w jaki sposób uwzględnić należny podatek w swoim rozliczeniu PIT oraz w jakiej sytuacji jest on obowiązkowy. Jeśli poszukujesz adwokata Białystok, który pomoże Ci w przypadku spraw rodzinnych, to koniecznie odwiedź moją stronę internetową. Z pomocą profesjonalisty alimenty nie są zagadką.

Co to jest apelacja?

Podstawowa znajomość zagadnień z dziedziny prawa to wiedza, którą powinien posiadać każdy obywatel. Takie informacje pozwalają nam na podjęcie pierwszych działań w sprawie oraz dają ogólny ogląd na sytuację. Oczywiście w żadnym stopniu nie zastąpi to działań profesjonalnego radcy prawnego, ale zapewni nam częściową świadomość w sytuacji w jakiej się obecnie znajdujemy. Jednym z takich pojęć jest apelacja. Nasza Białystok kancelaria prawna oferuje darmowe porady prawne. Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy i miejsca, które prawo karne zna od podstaw – koniecznie odezwij się do nas.

Czym jest apelacja w postępowaniu sądowym? Jakie elementy składowe musi zawierać? Jakie są konsekwencje jej złożenia? Przeczytaj tekst do końca i zdobądź wiedzę w tym temacie. 

Apelacja co to znaczy? Odwołanie się od wyroku 

Apelacja jest podstawowym środkiem odwoławczym, który zakłada, że od wyroku sądu pierwszej instancji przysługuje odwołanie się do sądu drugiej instancji. Można ją wnieść po złożeniu wniosku o uzasadnienie wyroku wydanego przez sąd. Do apelacji należy dołączyć dowód jej opłaty. Uruchamia on postępowanie apelacyjne, którego celem pozostaje sprawdzenie wyniku zasądzonego wyroku. Tym zadaniem zajmuje się sąd drugiej instancji, który rozpoznaje sprawę w granicach apelacji. Z kolei apelację od wyroku sądu rejonowego rozpoznaje sąd okręgowy, a apelację od wyroku sądu okręgowego, jako pierwszej instancji rozpoznaje sąd apelacyjny.

Należy pamiętać, że polskie prawo przewiduje takie wyjątkowe sytuacje, które wymagają niecodziennych rozwiązań. Przykładem takiej sytuacji jest odwołanie od decyzji Sądu Najwyższego, czyli skargę kasacyjną lub po prostu kasację. 

Co to apelacja w postępowaniu cywilnym?

Apelację wnosi się do sądu między innymi od wyroku w sprawie cywilnej. Pismo musi zawierać konkretne wymogi formalne, które zostały przewidziane w prawie i dotyczą każdego dokumentu procesowego:

  1. Oznaczenie wyroku, od którego została wniesiona sprawa. Musi ono zawierać informację czy jest on zaskarżony w całości czy tylko w części.
  2. Konkretne przedstawienie zarzutów.
  3. Zwięzłe uzasadnienie przedstawionych zarzutów.
  4. Apelacja może zawierać powołanie, w razie potrzeby nowych środków dowodowych oraz uzasadnienie, że ich powołanie w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie było możliwe lub przyczyna powołania się na nie wyniknęła później.
  5. Wniosek o zmianę lub uchylenie wyroku oraz wskazanie obszaru apelacji.

Dodatkowo, jeżeli przedmiotem sprawy jest kwestia majątkowa, należy określić wartość przedmiotu zaskarżenia.

Co to jest apelacja w sądzie? Termin na wniesienie apelacji od wyroku sądu I instancji

Apelacja musi być złożona w terminie dwóch tygodni od momentu doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. W przypadku, gdy strona nie zażądała dostarczenia wyroku wraz z uzasadnieniem w terminie tygodnia od samego wydania wyroku termin do apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia. Jeżeli apelacja została wniesiona w terminie, możliwe będzie podjęcie dalszych kroków prawnych.

Należy pamiętać, że apelacja to wniosek, który musi zostać wniesiony do sądu, który wydał zaskarżony wyrok. 

Strona przeciwna może w ciągu dwóch tygodni wnieść odpowiedź na apelację wprost do sądu drugiej instancji.

Sąd drugiej instancji

Sąd drugiej instancji orzeka pominięcie nowych faktów i dowodów w momencie, kiedy strona miała szansę przedstawić je w trakcie postępowania cywilnego w sądzie pierwszej instancji. Warunkiem jest sytuacja, kiedy potrzeba powołania się na nie pojawiła się później. 

Sąd drugiej instancji podejmuje decyzje oparte na materiale zebranym podczas trwania postępowania przed sądem pierwszej instancji oraz w postepowaniu apelacyjnym. 

W sprawie przed sądem drugiej instancji nie można poszerzyć istoty sprawy, ani występować z nowymi żądaniami. Jeżeli dojdzie do zmiany okoliczności, przysługuje prawo zmiany pierwotnego przedmiotu sporu na jego równowartość lub innych przedmiot, a w sprawach o świadczenie powtarzające się można rozszerzyć żądanie pozwu o świadczenia za dalsze okresy. Sąd ma prawo do zmiany zaskarżonego wyroku na niekorzyść strony wnoszącej apelację, jeżeli strona przeciwna również wniosła apelację. Natomiast, gdy sama apelacje jest bezzasadna, sąd ma prawo do jej uchylenia. 

Gdy apelacja zostaje wniesiona i nastąpi odwołanie odwołanie od wyroku sądu drugiej instancji, orzeka on co do istoty sprawy. Sąd odwoławczy może stwierdzić nieważność postepowania i uchylić zaskarżony wyrok. W takiej sytuacji znosi on postępowanie w zakresie dotkniętym nieważnością i przenosi go do sądu pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia. 

W momencie, gdy pozew zostaje odrzucony albo zachodzi powód do umorzenia postępowania, sąd zajmujący się sprawą uchyla wyrok,  umarza sprawę lub odrzuca pozew. 

Sąd drugiej instancji ma też prawo do uchylenia zaskarżonego wyroku oraz przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia w razie nierozpoznania przez sąd pierwszej instancji istoty sprawy albo, gdy wydanie wyroku wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w całości.

Co to jest apelacja od wyroku? Apelacja w sprawie karnej

Zgodnie z przepisami prawa apelacja od wyroku karnego, wydanego przez sąd I instancji przysługuje stronom oraz powodowi cywilnemu. Pokrzywdzony odnosi się do wyroku warunkowo umarzającego postępowanie, który został wydany na posiedzeniu. Apelacja musi został złożona w terminie 14 dni od daty doręczenia wyroku z uzasadnieniem. 

Podstawy apelacji 

Orzeczenie wymaga zmiany lub uchylenia w razie potwierdzenia:

  1. Obrazy przepisów prawa materialnego.
  2. Obrazy zasad postępowania, jeżeli miała lub mogła mieć wpływ na tok postępowania.
  3. Błędów, które wystąpiły w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, jeżeli mogły mieć one wpływ na treść tego orzeczenia.
  4. Rażącej nieadekwatności kary lub niesłusznego zastosowania albo braku użycia środka zabezpieczającego.

Apelacja jest zwrócona przeciwka całości wyroku, a także rozstrzygnięcia o karze lub środkach karnych. Dodatkowo apelacja musi spełniać warunek podniesienia zarzutów, które nie były lub nie mogły być przedmiotem zaskarżenia. 

Co to znaczy apelacja? Zakaz reformationis in peius

Polskie prawo zakłada, że sąd odwoławczy nie może zasądzić, uchylić lub zmienić wyroku na niekorzyść strony oskarżonej, gdy apelacja została wniesiona tylko na jego korzyść. 

Sąd okręgowy może wnieść na niekorzyść strony wyłącznie wtedy, gdy wniesiona na jego niekorzyść środek odwoławczy oraz wyłącznie w kręgu zaskarżenia, chyba że ustawa stanowi inaczej. W przypadku, gdy środek odwoławczy pochodzi z inicjatywy oskarżyciela publicznego lub pełnomocnika, sąd odwoławczy ma prawo orzec na niekorzyść wyłącznie, gdy zostaną potwierdzone błędy w środku odwoławczym lub środku podlegającym uwzględnieniu z urzędu. 

Jeżeli wniesienie środka odwoławczego nastąpiło na niekorzyść oskarżonego, może spowodować ono orzeczenie także na niekorzyść.

Co to jest apelacja sądowa? Zmiana wyroku

Apelacja i co dalej? Po otrzymaniu apelacji sąd utrzymuje wyrok w mocy, zmienia go lub uchyla w całości albo w części. Jeżeli apelacja została złożona w terminie, sąd odwoławczy gromadzi dowody oraz orzeka czy zaskarżone orzeczenie może zostać zmienione na odmienne co do istoty, uchylone lub umorzone. W pozostałych przypadkach orzeczenie zostaje uchylone i przekazane do sądu pierwszej instancji w ramach ponownego rozpatrzenia. 

Oskarżony, który został uniewinniony w pierwszej instancji lub w stosunku do, którego umorzono lub warunkowo umorzono postępowanie, sąd odwoławczy nie ma prawa go skazać. Istnieje możliwość zarządzenia surowszej kary tylko, kiedy nie zmienia ona ustaleń faktycznych przyjętych za podstawę zaskarżonego wyroku.

Podsumowując, apelacja jest środkiem odwoławczym od wyroku sądu pierwszej instancji i zostaje przekazana do ponownego rozpatrzenia wyroku przez sąd drugiej instancji. Taka wiedza z pewnością Ci się przyda i w kryzysowej sytuacji pomoże podjąć konkretne działania.

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem – co trzeba wiedzieć?

Rozstanie i sprawa rozwodowa to z pewnością trudny czas dla każdej pary. Często wiąże się to z konfliktem, koniecznością podziału majątku, walką o majątek. Sytuacje jest jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy należy uregulować kontakty rodzica z dzieckiem. Sytuacja, w której jeden z rodziców utrudnia lub uniemożliwia kontakty z dzieckiem wcale nie jest rzadkością. Może być to związane z próbą uzyskania wyższych alimentów lub chęcią zemsty na partnerze. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ w tym momencie najbardziej cierpi dziecko, które najczęściej nie zdaje sobie sprawy co się wokół niego dzieje. Co zrobić w sytuacji kiedy matka utrudnia kontakt z dzieckiem? Jaka jest kara za utrudnianie kontaktów z dzieckiem? Ile wynosi grzywna za utrudnianie kontaktów z dzieckiem? Dowiedz się tego razem z nami!

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem kodeks karny. Na czym polega?

Na czym polega utrudnianie kontaktów z drugim rodzicem? Może ono przybierać rozmaite formy, jednak do najpopularniejszych działań należy:

Takie zachowanie nosi miano “alienacji rodzicielskiej”, a jego charakter do złudzenia przypomina przemoc psychiczną i emocjonalną. Jej celem jest zniszczenie relacji, którą dziecko posiada z rodzicem. Dobro dziecka jest w takiej sytuacji kompletnie ignorowane, a sam maluch jest narażony na ogromny stres. Jest zastraszony, a jego poczucie bezpieczeństwa zostało doszczętnie zniszczone. Utrudnianie widzenia z dzieckiem często skutkuje koniecznością odbycia terapii lub częstych wizyt u psychologa.

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem przed rozwodem może być realizowane za pomocą wielu działań. Może być to próba przekupienia dziecka, oferowanie różnych pokus. Jeżeli dziecko zdecyduje się na wizytę u jednego z rodziców, ten drugi proponuje atrakcyjną wycieczkę lub wymarzoną zabawkę. W przypadku ustalenia władzy rodzicielskiej to sąd ustala zasady wychowania dziecka przed jednego opiekuna oraz zasady kontaktów drugiego rodzica z małoletnim. Takie ustalenia należy bezwzględnie akceptować i je przestrzegać.

Co zrobić gdy matka utrudnia ojcu kontakt z dzieckiem? Gdzie zgłosić taki przypadek?

Jeżeli zastanawiasz się gdzie zgłosić utrudnianie kontaktów z dzieckiem, śpieszymy z odpowiedzią. W celu zabezpieczenia kontaktów należy podjąć konkretne działania. Wstąpienie na drogę sądową może okazać się nieuniknione. Warto wtedy złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów z małoletnim. W taki sposób rozpocznie się postępowanie sądowe, które będzie miało na celu umożliwienie drugiemu rodzicowi kontaktów z dzieckiem. Konieczne będzie zaplanowanie i ustalenie konkretnego harmonogramu widzeń, w którym zawarte będą takie terminy jak:

Taki wniosek o ustalenie kontaktów należy złożyć do najbliższego miejscu zamieszkania dziecka sądu rejonowego. Wniosek w sprawie kontaktów z dzieckiem należy złożyć w oddziale do spraw rodzinnych lub opiekuńczych. Dodatkowo osobiste doręczenie nie jest konieczne. Można zrobić to za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej. 

W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnego radcy prawnego. Utrudnianie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie to poważna sytuacja, dlatego wsparcie adwokata może okazać się nieocenione.

Wniosek o utrudnianie kontaktów z dzieckiem – pozew dotyczący realizacji kontaktów z małoletnim 

Jednym z zadań sądu jest ustalenie konkretnych działań z zakresu usystematyzowania kontaktów dziecka z drugim rodzicem. Taka decyzja jest rozstrzyga spór pomiędzy rodzicami niezależnie od miejsca zamieszkania małoletniego. Realizowanie kontaktów może przybierać różne formy, takie jak zabieranie dziecka z miejsca zamieszkania, utrzymywanie stałej korespondencji, bezpośredni kanał kontaktu lub porozumiewanie się na odległość za pomocą środków komunikacji elektronicznej i telefonicznej. Zarówno kontakty matki, jak i ojca z dzieckiem są równe wobec prawa, a sąd ustala ich formę oraz częstotliwość. 

Podobnie wygląda sprawa o zmianę wykonywania kontaktów z dzieckiem. Chcąc dokonać zmiany poprzednich ustaleń, należy ponownie złożyć do sądu wniosek o zmianę kontaktów z dzieckiem. Dokument powinien zawierać oznaczenie, że dotyczy zmiany poprzedniego orzeczenia. Podstawowy wzór wniosku o utrudnianie kontaktów z dzieckiem można znaleźć na stronach internetowych z zagadnieniami prawnymi.

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez matkę – wniosek o zabezpieczenie kontaktów 

Warto pamiętać, że samo złożenie wniosku o ustalenie kontaktów z małoletnim powinno zawierać także odnośnik dotyczący zabezpieczenia powyższych kontaktów. W uproszeniu chodzi o to, aby usystematyzować temat opieki nad dzieckiem na czas trwania postępowania.

Pozew o utrudnianie kontaktów z dzieckiem – sądowe ustalenie kontaktów z dzieckiem

W sytuacji, gdy matka utrudnia kontakt ojcu ze swoim dzieckiem, rodzić może szukać pomocy na drodze sądowej. Zdarzają się sytuacje, że jeden rodzić ogranicza drugiemu kontakty z dzieckiem tak skutecznie,  że małoletni taci z nim połączenie na wiele miesięcy. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja sądu rejonowego. W tym celu należy złożyć wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłaty określonej kwoty pieniężnej. Oznacza to, że gdy matka stosuje utrudnianie kontaktów ojca z dzieckiem, będzie zmuszona do zapłaty określonej sumy na rzecz ojca. Taka sytuacja dotyczy obojga rodziców w przypadku utrudniania kontaktów z dzieckiem. 

Surowe kary za utrudnianie kontaktów z dzieckiem. Co grozi za utrudnianie kontaktów?

Rodziców dziecka obowiązuje zagrożenie karą za utrudnianie kontaktów. Podstawą do takiego zasądzenie jest artykuł 598(15) kodeksu postępowania cywilnego. 

Do zadań sądu należy weryfikacja dotychczasowej częstotliwości kontaktów, które zostały zasądzone. W praktyce jest to celowe utrudnianie kontaktów z małoletnim. Jeżeli sąd podejmie decyzje, że podjęte orzeczenie zostało naruszone, każde kolejne naruszenie będzie skutkowało karą na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem. Wysokość kary ustala sam sąd.

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem bez rozwodu – ugoda w egzekucji kontaktów na rzecz dobra dziecka

Należy pamiętać, że ograniczenie kontaktów z rodzicem najbardziej wpływa na dziecko. To jego dobro powinno być w takiej sytuacji najważniejsze. Rodzice, pomimo rozstania powinni ze sobą współpracować i polubownie ustalić kwestie dotyczące kontaktów. Małoletni nie powinien być przedmiotem kłótni i wzajemnej zemsty rodziców. Jeśli potrzebna jest pomoc prawna, najlepszym rozwiązaniem będzie kancelaria Białystok, gdzie doświadczony prawnik doradzi w kwestiach związanych z kontaktami z dzieckiem.

Utrudnianie kontaktu telefonicznego z dzieckiem. Co jeżeli dziecko nie chce utrzymywać kontaktu?

Ograniczenie kontaktów z dzieckiem może wynikać też z woli małoletniego. Uregulowanie kontaktów z dzieckiem należ do zadań sądu, jednak nie może on zmusić dziecka do takich spotkań. W takiej sytuacji to drugi rodzic powinien być mediatorem w przedmiocie kontaktów. Z dzieckiem warto rozmawiać i zachęcać je do podjęcia spotkań z drugim rodzicem.

W takiej sytuacji warto też zwrócić się o pomoc do profesjonalnego radcy prawnego. Jest to osoba, która pomoże ustalić konkretne działania w zakresie kontaktów rodzica z dzieckiem. Szerokie doświadczenie i wiedza to klucz do pomyślnego rozwiązania sprawy. Prawnik pomoże Ci zabezpieczyć swoje dobro oraz interes Twojego dziecka. Specjalista, który doskonale zna prawo rodzinne podejdzie do sprawy ze zrozumieniem i podpowie Ci na jakie działania warto się zdecydować. Jeśli potrzebny jest też adwokat, który złoży pozew o alimenty Białystok lub oferuje takie usługi jak prowadzenie spraw rozwodowych, zachęcamy do zapoznania się z ofertą kancelarii.

Kiedy może dojść do rozwodu – rozwiązanie małżeństwa

Jakie są najczęstsze powody rozwodów?

Powody rozwodów mogą być bardzo różne, jednak to sąd orzeka, czy są one dostateczne, by rozwodu udzielić. Na samym wstępie warto przybliżyć definicję rozwodu, ponieważ ma ona fundamentalne znaczenie w tym temacie. Zgodnie z przepisami, jest to trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Spełnienie obu tych warunków jest kluczowe, by sąd mógł orzec o zakończeniu małżeństwa. Jeśli chcesz poznać poznać najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce, serdecznie zapraszamy do lektury tego artykuły. Przyjrzymy się z bliska, jakie przesłanki rozwodowe najczęściej padają na sali rozpraw.

Dlaczego dochodzi do trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego?

Sprawy o rozwód często są najbardziej stresującymi przeżyciami w życiu. Według powszechnie znanej skali Holmesa, rozpad pożycia małżeńskiego może generować tyle samo stresu (a nawet więcej) niż ciężka choroba lub śmierć. Dlatego tak ważne jest, by w czasie rozwodu zagwarantować sobie odpowiednie wsparcie. Mowa tutaj między innymi o pomocy psychologicznej, jak i adwokackiej. Sprawy dotyczące rozwodów nierzadko są bardzo skomplikowane i “ciągną się” w nieskończoność, dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy adwokata. Nasza kancelaria Białystok jest w stanie pomóc w napisaniu pozwu o rozwód, a także przeprowadzi przez cały proces w taki sposób, by był on jak najmniej stresujący i najkrótszy. Warto również skorzystać z darmowych porad prawnych, nawet w sytuacjach niedotyczących rozwodów. Gwarantujemy, że tego rodzaju pomoc jest najlepszą możliwą decyzją, gdy sytuacja zaczyna nas przerastać.

Rozwód powody – jak często Polacy się rozwodzą?

Zanim omówimy przesłanki do rozwodu, warto wspomnieć o tym, jak powszechnym zjawiskiem są rozwody w naszym kraju. W roku 2022 dokonano ponad 60 tysięcy rozwodów, a ich liczba z roku na rok się zwiększa. Ze względu na to, jak powszechnym zjawiskiem są obecnie rozwody, jesteśmy w stanie stwierdzić, jakie są najczęstsze powody rozwodu. Jednak warto wspomnieć również o tym, że zdecydowanie częściej dochodzi do rozwodów bez orzekania o winie. Oznacza to, że żaden ze współmałżonków nie zostaje uznany winnym rozpadu małżeństwa. Jest to jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na to, by się rozwieźć. Bardzo często w takiej sytuacji nawet nie jest potrzebna pomoc kancelarii adwokackiej, w przeciwieństwie do rozwodu z winy jednego z małżonków. Wówczas należy wskazać przyczyny rozpadu małżeństwa, a taka sprawa może być bardzo długa i skomplikowana.

Wśród danych GUS możemy nie tylko sprawdzić liczbę rozwodów w Polsce, a także najczęstsze podstawy do rozwodu. Te dane mogą być inne w zależności od roku badania, jednak zazwyczaj są to nieznaczne różnice. Skupmy się zatem na tym, jakie są najczęstsze przesłanki rozwodu.

Powody do rozwodu – lista

Są to trzy najczęstsze podstawy rozwodu, stanowiące aż 81% wszystkich rozwodów w Polsce. Jednak istnieją również inne, mniej popularne przesłanki, przez które dochodzi do rozkładu pożycia pomiędzy małżonkami. Jeśli chcesz poznać inne przesłanki orzeczenia rozwodu, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu.

Rozwód przesłanki – dlaczego dochodzi do rozwodów?

Jeśli chodzi o rozwód z orzeczeniem o winie, powody mogą być rożne. Niestety często zdarza się, że w związku pojawia się przemoc psychiczna bądź przemoc fizyczna. Są to powszechne przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego, które w tym samym czasie są przestępstwem. Częstą przyczyną są także nieporozumienia na tle finansowym, jednak w tym przypadku najczęściej sąd nie orzeka o winie. Jednak w niektórych przypadkach takie nieporozumienia mogą prowadzić do przemocy finansowej, która według statystyk najczęściej dotyczy kobiet. Wśród przesłanek rozwodowych znajduje się również naganny stosunek do członków rodziny drugiego małżonka. Zły stosunek do rodziny znów jest pojęciem dosyć szerokim, jednak dotyczy zazwyczaj nieprawidłowego traktowania bliskich drugiego małżonka, np. dzieci. Niekiedy za powód rozwodu wymienia się także niedopełnianie obowiązków małżeńskich, np. nieprzestrzeganie obowiązku wzajemnej pomocy lub zaniedbywanie wspólnego gospodarstwa domowego. Jedną z przyczyn bywa również wygaśnięcie więzi uczuciowej, zdrada emocjonalna lub wyjście na jaw zachowań ukrytych przed zawarciem małżeństwa. Argumentem do rozwodu może być również uzależnienie. Alkoholizm lub innych nałóg partnera może być wystarczającą przesłanką do orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy zawinionego.

Jakie są negatywne przesłanki rozwodu?

Należy również wspomnieć o tym, że istnieją przesłanki rozwodu pozytywne i negatywne. Jednak jakie są przesłanki negatywne rozwodu i co to oznacza? W największym skrócie, takie przesłanki uniemożliwiają orzeczenie przez sąd rozwodu. Wyróżnia się trzy negatywne przesłanki, a mianowicie:

Jakie są przesłanki pozytywne rozwodu?

By sąd mógł orzec rozwód, muszą wystąpić pozytywne przesłanki rozwodu. Jednak czym one dokładnie są? Mianowicie są to okoliczności potwierdzające, że nastąpił faktyczny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Mimo, iż mogą one prowadzić do orzeczenia rozwodu, to w międzyczasie sąd nie może stwierdzić żadnych przesłanek negatywnych. Wówczas orzeczenie rozwodu jest niemożliwe.

Rozwiązanie małżeństwa – skorzystaj z pomocy

Przyczyny rozwodowe mogą być różne. Jednak przy rozstaniu występuje wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Niekiedy sąd zabrania orzekania rozwodu danego małżeństwa, co może być dużym obciążeniem dla obojga partnerów. Podobnie jest w przypadku orzekania władzy rodzicielskiej lub podziału majątku po rozwodzie Białystok. Chcąc się rozwieść warto skorzystać z profesjonalne pomocy prawnej. Wiele osób poszukuje adwokata rozwód, by ten pomógł im w sprawie i pozwolił na zaoszczędzenie czasu swoim klientom. Jest to zdecydowanie możliwość, którą należy wziąć pod uwagę, jeśli przygotowujemy się do rozwodu.

Różnica między rozwodem a separacją

Czym się różni separacja od rozwodu?

Pozornie różnica między separacją a rozwodem jest doskonale znana każdemu, jednak często posiadamy wątpliwości odnośnie tego, które rozwiązanie jest dla nas bardziej właściwe. Najkrócej mówiąc, rozwód to rozwiązanie małżeństwa, a separacja polega jedynie na uchyleniu związku  małżeńskiego. Mimo to, często pojawiają się pytania o to jak wygląda pozew o rozwód po separacji lub kiedy separacja przechodzi w rozwód. Postaram się przybliżyć tę tematykę i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Jeśli interesuje Cię adwokat Białystok sprawy rodzinne, to z miłą chęcią służę pomocą. Korzystając z pomocy profesjonalisty nie musisz martwić się tym, jaka jest różnica między rozwodem a separacją.

Rozwód bez separacji – kiedy się na niego zdecydować?

Rozwód to zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Zastanawiając się “rozwód czy separacja czy się męczyć dalej” należy wiedzieć, że główną różnicą pomiędzy tymi dwoma pojęciami jest fakt, że w przypadku rozwodu można ponownie zawrzeć małżeństwo. Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód jest najlepszą decyzją, gdy nie widzisz żadnej możliwości, by kontynuować dalsze życie z małżonkiem. Gdy sąd orzeka rozwód, to małżonkowie stają się dla siebie obcymi osobami. W skrócie, rozwód wywołuje dalej idące skutki prawne niż separacja. Jednak należy pamiętać, że w sprawach o rozwód pod uwagę bierze się wiele innych czynników, a przede wszystkim również dzieci. W trakcie podstępowania o rozwód sąd określa obowiązki rodziców względem swoich dzieci, jak np. świadczenia alimentacyjne. Ze swojej strony oferuje prowadzenie spraw rozwodowych Białystok, dzięki czemu w trakcie postępowania o rozwód otrzymasz profesjonalną pomoc prawną.

Separacja zamiast rozwodu – czym jest separacja?

Separacja sądowa jest zdecydowanie łatwiejsza w uzyskaniu, niż rozwód. Separacja nie powoduje ustania małżeństwa, jednak orzeczenie separacji nie jest dopuszczalne, gdyby miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków lub byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Separacja to zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, ale nie trwały. Małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy, a warto także wiedzieć, że w przypadku separacji wniosek może wnieść także małżonek wyłącznie winny. Nie istnieje nic takiego, jak automatyczny rozwód po separacji, więc małżonkowie pozostający w separacji zawsze mogą się ze sobą pogodzić. Separacja pozwala, by zdystansować się od całej sytuacji, ale separacja może być niejako wstępem do rozwodu. Rozwód od separacji różni się pod kilkoma względami i warto je znać, zanim zdecydujesz się na rozwód po separacji.

Rozwód i separacja – podobieństwa i różnice

Rozwód a separacja różnice i podobieństwa – jeśli kiedykolwiek się nad tym zastanawiałeś, to warto przyjrzeć się poniższym kwestiom. W ten sposób lepiej zrozumiesz, czym jest separacja i rozwód oraz w jaki sposób podejść do tej sytuacji. Pamiętaj także, że w podjęciu decyzji może pomóc profesjonalna kancelaria prawna. Separacja czy rozwód to ciężki czas w życiu, a nasza kancelaria pomaga również w sytuacji, gdy następuje podział majątku po rozwodzie Białystok. Poznasz tam również separacja a rozwód koszty.

Separacja a rozwód podobieństwa i różnice są inne, jak jednak widać, instytucja separacji może być dobrą decyzją, gdy widzimy przyszłość dla swojego związku. Z kolei separacja przed rozwodem pozwoli na uspokojenie emocji i spojrzenie na daną sprawę z innej perspektywy. Taka separacja w trakcie rozwodu może okazać się dobrą decyzją. Jeśli szukasz adwokata, dla którego separacja, rozwód i sprawy rodzinne są codziennością – skorzystaj z usług naszej kancelarii.

Co zrobić, kiedy zostałem pozwany?

Otrzymując pozew, musimy wiedzieć, że konieczne będzie ustosunkowanie się do niego. Wówczas najważniejsze okazuje się napisanie odpowiedzi na pozew do sądu. Jednak jak napisać odpowiedź na wniosek do sądu oraz jakie są konsekwencje braku odpowiedzi na pismo? Co zrobić, zanim wdamy się w spór? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Jak odpowiedzieć na pismo z sądu?

Zanim dowiemy się, jak napisać odpowiedź do sądu, należy wiedzieć, że od 2019 roku jej napisanie jest obowiązkowe dla każdego pozwanego. Dlatego przed złożeniem odpowiedzi do sądu, należy dowiedzieć się, jak powinna ona wyglądać i ile czasu ma sąd na odpowiedź na pismo. Jednak czym jest odpowiedź na pozew? W chwili obecnej ma za zadanie służyć obronie pozwanego przed zarzutami. Należy się w niej ustosunkować do twierdzeń pozwu, a podstawowym z nich jest wniosek dot. żądania, oraz oczywiście powinna zostać sporządzona w formie pisemnej. Pozwany musi odnieść się do wszystkich twierdzeń przeciwko żądaniu pozwu oraz zarzutach, a także przedstawić dowody. W przeciwnym przypadku nie zostaną one uwzględnione na dalszym etapie postępowania cywilnego. Należy wspomnieć także o żądaniach zw. z przebiegiem sprawy, czyli np. oddalenie powództwa, wezwanie świadków lub biegłych.

Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew?

Ile mam czasu na odpowiedź na pozew? Termin na ustosunkowanie się do odpowiedzi na pozew wyznaczony zostaje przez sąd. Należy bezwzględnie przestrzegać wyznaczonego przez sąd terminu, bowiem w przeciwnym przypadku możesz przegrać, pomimo swojej racji. Jeśli jest to odpowiedź na pozew o zapłatę, to komornik tylko czeka na taki obrót spraw. Warto wiedzieć, że termin na odpowiedź na pozew nie może być krótszy niż dwa tygodnie. Oczywiście takowy termin na sformułowanie wniosku zawarty jest w treści pozwu. Jeśli odpowiedź zostanie złożona po terminie, podlega zwrotowi, a sąd może nie uznać takiej odpowiedzi. Jednak warto też wiedzieć, jak liczyć termin odpowiedzi na pozew? Pamiętaj, że liczy się data na liście, a nie data jego dostarczenia. Warto w tym miejscu dodać, że odpowiedź do sądu nie może zostać wysłana kurierem.

Jak napisać odpowiedź na pozew?

Wiele osób nie wie, jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy lub odpowiedź na sprzeciw od nakazu zapłaty. Z tego powodu w Internecie znaleźć można wiele wzorów, które tłumaczą, jak napisać odpowiedź na pozew m.in. w sprawach cywilnych. Każdy taki wzór odpowiedzi na pozew o zapłatę wygląda niemal tak samo i powinien zawierać takie same elementy. Więc w jaki sposób zabrać się do napisania oraz co powinna zawierać odpowiedź na pozew?

Niemal każde pismo procesowe powinno zawierać te informacje. Gdy otrzymaliśmy pozew i nie wiemy, co zrobić dalej, powinniśmy skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Nasza Białystok kancelaria prawna pomoże sformułować odpowiedź na wniosek do sadu, niezależnie od rodzaju sprawy. Jeśli poszukujesz takich haseł jak “dostałem pozew o zapłatę” lub “jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy wzór”, to koniecznie się z nami skontaktuj. Białystok to miasto, w którym zajmujemy się m.in. prawem karnym oraz pomożemy napisać pozew o alimenty.

O czym koniecznie należy pamiętać, składając pismo procesowe?

W celu napisania skutecznej odpowiedzi na pozew, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Nie każdy wzór, który przedstawia, jak napisać odpowiedź na pozew o alimenty, skonstruowany jest poprawnie. Z tego powodu lepiej poznać wszystkie wytyczne, które pomogą nam we wniesieniu odpowiedzi na pozew.

Co z kolei zrobić, gdy dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym? Również możesz wnieść sprzeciw w terminie 2 tygodni. Jednak w każdej z tych sytuacji możesz poszukać profesjonalisty, który pomoże Ci w napisaniu odpowiedzi do sądu. Niekiedy takie wsparcie jest na wagę złota, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z sądami. Co więcej, w dobrej kancelarii znajdują się także osoby, który mogą reprezentować Cię przed sądem.

Upadłość konsumencka – co warto wiedzieć?

Każda osoba zadłużona szuka sposobów na to, by pozbyć się swoich długów i zobowiązań. Jednak niekiedy wyjście z długów wydaje się być tak trudnym zadaniem, że pod uwagę musimy wziąć postępowanie upadłościowe. Na czym polega upadłość konsumencka i czy w ten sposób jesteśmy w stanie uwolnić się od długów? Jak wygląda złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz kto może ogłosić upadłość konsumencka? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Co to jest upadłość konsumencka?

Na wstępnie należy wyjaśnić, czym jest upadłość konsumencka oraz na czym polega. Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która stała się niewypłacalna. Oznacza to, że nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań finansowych, wobec czego decyduje się ogłosić bankructwo.

Fundamentalnym zagadnieniem, jeśli mowa o upadłości, jest plan spłaty wierzycieli. Warto na samym wstępie zaznaczyć, że upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym, które nie niweluje długów. Całkowite oddłużenie osoby jest rzadkim przypadkiem – upadłość konsumencka w Polsce polega na oddaniu całego swojego majątku syndykowi, który poprzez majątek dłużnika zajmie się spłacaniem długów. Wiedząc już, upadłość konsumencka co to jest oraz na czym polega, warto dowiedzieć się, co się z nią wiąże.

Kiedy można ogłosić upadłość konsumencką?

Wiemy, co oznacza upadłość konsumencka, jednak kto może ją ogłosić? Wniosek o upadłość konsumencką może złożyć osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Zatem osoba prowadząca działalność, nawet tę niezarejestrowaną, nie może być w świetle prawa traktowana jako konsument. Omawiając upadłość osoby fizycznej należy wspomnieć, że każda osoba, dla której niemożliwa jest spłata zobowiązań, może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Należy jednak pamiętać, że niewypłacalność musi zostać stwierdzona przez sąd, który sprawdzi, czy zostały spełnione wszelkie warunki.

Czy warto ogłosić upadłość konsumencką?

Postanowienie o ogłoszeniu upadłości powinno zostać dobrze przemyślane. Dobry prawnik szczegółowo naświetla zawiłości w kontekście upadłości konsumenckiej i tłumaczy, jak dokładnie działa ta procedura. Dla wielu osób najważniejszy jest fakt, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej powstrzymuje windykację. Zatem upadłość konsumencka pozwala zapomnieć o komornikach i wszelkich innych wierzycielach. Jednak ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nie jest automatycznym umorzeniem długów. W jej wyniku majątek wchodzi w skład masy upadłości, zatem uwalniamy się od długów, jednocześnie “tracąc” majątek. Warto wiedzieć, że upadłość konsumencka osoby chroni ją przed komornikami oraz zapewnia jej miejsce do życia. Dłużnik musi być w stanie wynająć mieszkanie oraz zrealizować swoje podstawowe potrzeby.

Upadłość konsumencka na czym polega?

Celem ogłoszenia upadłości jest oddłużenie osoby, która nie radzi sobie ze spłatą długów. Jednak cała procedura upadłości konsumenckiej jest bardziej rozbudowana i pełna zawiłości. Osoba, wobec której została ogłoszona upadłość, oddaje swój majątek w ręce syndyka. Mowa o nieruchomościach, samochodach, a także wszelkich środkach pieniężnych na swoich kontach. Czasami istnieje możliwość zachowania części majątku, jednak wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Warto jednak dodać, że możliwa jest upadłość konsumencka bez majątku. Zgodnie z przepisami ogłosić upadłość konsumenta może każda osoba fizyczna, także ta nieposiadająca majątku. 

Proces upadłości konsumenckiej – jak ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka wniosek może złożyć każda osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej. Jeśli mowa o warunkach, to konsument uznawany jest za niewypłacalnego, gdy przez minimum 24 miesiące jego długi przewyższają jego majątek. Jednak warunki nie są sztywno określone, a warto także podkreślić, że upadłość konsumencka jest procedurą sądową, która wcale nie musi zakończyć się pozytywnym rozpatrzeniem wniosku. Jeśli sąd ogłosi upadłość, to dłużnik traci swój majątek, a także jego wynagrodzenie zostaje zajęte w pewnym stopniu. W następstwie dłużnik może jedynie zawierać drobne umowy życia codziennego, jak zakupy podstawowych przedmiotów (żywność, środki czystości). Konsekwencje związane z upadłością konsumencką dla wielu bywają bardzo trudne, dlatego warto dobrze dowiedzieć się, co daje upadłość konsumencka.

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić upadłość konsumencką. Złożyć wniosek o upadłość konsumencką możemy w najbliższym naszemu miejscu zamieszkania sądzie rejonowym w wydziale gospodarczym. Możemy wysłać go listownie, albo zanieść osobiście.

Jakie długi obejmuje upadłość konsumencka?

Wiedząc, jak działa upadłość konsumencka oraz czym dokładnie jest bankructwo konsumenckie, powinniśmy przyjrzeć się temu, jakie długi obejmuje. Objęte postepowaniem są długi:

Jednak nawet w sytuacji, gdy uda się nam skutecznie złożyć wniosek o upadłość, nie wszystkie długi mogą zostać umorzone. Mowa o:

Co się zmienia z dniem ogłoszenia upadłości?

Upadłość konsumencką ogłasza sąd na podstawie przebiegu całego procesu. Jeśli jednak wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to co zmieni się w życiu dłużnika? Przede wszystkim, zostanie on pozbawiony swojego majątku, który przejdzie w ręce syndyka, mającego za zadanie spłacenie wierzycieli. Część wynagrodzenia również będzie regularnie pobierana z tytułu spłaty wcześniejszych zobowiązań. Dłużnik prawdopodobnie będzie musiał zmniejszyć swoje koszty utrzymania, ponieważ wszelkiego rodzaju opłaty i rachunki, powstałe po ogłoszeniu upadłości, wciąż będzie musiał spłacać. Co więcej, informacja o upadłości zostanie ogłoszona publicznie. Te informacje zostaną także przekazane przez syndyka pracodawcom oraz wierzycielom.

Koszty związanie z ogłoszeniem upadłości

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się z pewnymi kosztami, które majątek dłużnika powinien pokrywać. W przeciwnym przypadku, sąd może odrzucić wniosek. Przede wszystkim są to koszty postepowania, które w trybie uproszczonym wynoszą od 4 do 7 tysięcy złotych, a w trybie zwykłym mogą przekroczyć 10 tysięcy złotych. Opłata za złożenie wniosku to koło 30 zł, a wynagrodzenie syndyka jest różne, w zależności od miejsca zamieszkania.

Jednak największą “opłatą” za ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest oczywiście wyrzeczenie się całego swojego majątku, który musi wystarczyć nie tylko na pokrycie wyżej wymienionych kosztów, a także wszelkich zaciągniętych długów. Co więcej, te koszty mogą zmieniać się z roku na rok. Samo porównanie roku 2023 do 2024 może sprawić, że zobaczymy różnicę pomiędzy kosztami procesowymi.

Skorzystaj z pomocy prawnej!

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest trudnym procesem, który wymaga pewnych przygotowań. Warto w tej sytuacji skorzystać z pomocy profesjonalisty, który dokładnie wytłumaczy, czym jest i co powoduje upadłość konsumencka. Dobry prawnik przeprowadzi Cię przez cały proces, który niekiedy bywa długi i wyczerpujący. Jednak tylko w taki sposób zapewnisz sobie spokój i uwolnisz się od wierzycieli. Jeśli mieszkasz w Białymstoku i interesuje Cię rzetelna pomoc prawna dotycząca wielu gałęzi prawa, jak np. prawo cywilne, to koniecznie odwiedź tę stronę internetową. Dobry Białystok prawnik to najlepsza pomoc w wielu sytuacjach.

Pomoc prawnika online

Czy warto korzystać z pomocy prawnej online?

Czasami może zdarzyć się, że będziesz potrzebować profesjonalnej pomocy adwokata lub radcy prawnego przez Internet. Może być to spowodowane wieloma czynnikami, niemożnością wygospodarowania czasu na dojazd do kancelarii, brakiem transportu czy jakąkolwiek inną przyczyną. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak pomoc prawna online, z której korzysta coraz więcej osób. Takie porady prawne online cieszą się ogromną popularnością z wielu powodów, o których wspomnimy w tym artykule. Co więcej, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z doradztwem prawnym online przez Internet.

Prawnik za darmo online – czy istnieje taka możliwość?

Jeśli potrzebujesz porady doświadczonego prawnikaadwokata, to istnieje kilka możliwości, z których możesz skorzystać. Przede wszystkim, w Internecie znaleźć możesz darmowe porady prawne online 24h czat. Takie darmowe porady prawne online to rozwiązanie, z którego korzystają głównie osoby, które nie posiadają funduszy i nie chcą kontaktować się telefonicznie. Oczywiście istnieją także bezpłatne porady prawne online, które odbywają się przez telefon. Taka porada prawna przez telefon często nie jest w stanie rozwiać wszelkich wątpliwości, jeśli jednak pytanie nie wymaga obszernej odpowiedzi, to jak najbardziej jest to korzystna opcja. Konsultacja prawna online może odbyć się także poprzez wideokonferencję. Jest to zdecydowanie skuteczniejszy sposób, niż porada telefoniczna, jednak takie porady prawne darmowe online są trudnodostępne. Obecnie wielu prawników oferuje porady prawne on line, jednak znalezienie ich w darmowej wersji może być ciężkim zadaniem.

Porady prawne online za darmo – wady i zalety

Prawnik udzielający porady online jest w stanie rozwiązać Twój problem prawny ze względu na swoją ogromną wiedzę i doświadczenie. Porada online nie powinna różnić się niczym od tej udzielanej w sposób tradycyjny, jednak są od tego pewne wyjątki. Niekiedy taki prawnik online za darmo ma tak wielu zainteresowanych, że nie jest w stanie poświęcić im wystarczająco dużo czasu. Wówczas warto wiedzieć, że online w Internecie dostępne są także e porady prawne w wersji płatnej. Taka porada prawnika online w skuteczny i szybki sposób pomoże Ci w danej sytuacji. Zatem w Internecie możesz otrzymać pomoc radcy prawnego lub adwokata na kilka sposobów, a każdy z nich posiada swoje wady i zalety. Największą korzyścią porad prawnych online udzielanych przez prawników jest możliwość otrzymania pomocy bez wychodzenia z domu. Co więcej, radca prawny online może posiadać specjalizacje w różnych dziedzinach prawa, więc są to zdecydowanie większe możliwości. Możesz zdecydować się na porady z zakresu prawa podatkowego, spraw o alimenty, spadkowych (prawa i obowiązki po śmierci członka rodziny), spraw karnych oraz prawa rodzinnego i opiekuńczego (regulującego stosunki prawne dotyczące członków rodziny). Możliwości jest wiele, a profesjonalna pomoc prawników jest w stanie zniwelować Twój problem.

Do kogo są kierowane porady prawne przez Internet?

Jeśli interesują Cię konsultacje prawne online, prawnik online lub porady notarialne online, to nic nie stoi na przeszkodzie, by z nich skorzystać. Pomoc prawna 24h zazwyczaj kierowana jest do każdego, jednak warto wcześniej sprawdzić, jaką gałęzią prawa zajmuje się konkretny prawnik online 24. Niekiedy adwokaci online specjalizują się w kilku dziedzinach, jak np. prawo karne (zespół norm prawnych określających odpowiedzialność za przestępstwa popełnione przez obywatela), podział majątku, prawo pracy czy prawo cudzoziemców. Taka całodobowa porada adwokacka online to świetna opcja dla osób, które potrzebują usług prawnika poza standardowymi godzinami pracy. Charakter zdalny pozwala na korzystanie z tych usług prawnych w dowolnym miejscu i czasie, co jest szczególnie pomocne, gdy porady radcy prawnego potrzebne nam są o nietypowej porze. Możesz skorzystać z takiej pomocy adwokata lub radcy prawnego zawsze, jednak zazwyczaj kontakt odbywa się kilka godzin od wysłania formularza zgłoszeniowego. 

Kancelaria prawna online – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli potrzebujesz konsultacji prawnej w sprawie, która nie może zwlekać, to warto sprawdzić te oferowane online. Nie są one wolne od wad, jednak w szczególnych sytuacjach taka porada prawnicza jest w stanie dużo zmienić. Taka porada adwokata online powinna być wybierana przez osoby, które nie mogą dojechać w dane miejsce, mają mało czasu lub pracują w niestandardowych godzinach. Jednak nic nie zastąpi udzielania pomocy w cztery oczy, gdy można dogłębnie wyjaśnić zagadnienia prawne związane z daną sprawą. W naszej kancelarii oferujemy darmowe porady prawne Białystok, z których mogą skorzystać wszyscy. Każdy nasz adwokat Białystok posiada odpowiednią wiedzę do udzielenia pomocy m.in. z zakresu prawa cywilnego.